Споразумението, постигнато тази нощ между Никозия и международните й кредитори,
"слага край на несигурността в Кипър и Еврозоната",
заяви председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от Франс прес.
Размерът на помощта от спасителните фондове на ЕС и на МВФ е непроменена и възлиза на 10 млрд. евро, допълни той на пресконференция след края на заседанието на Еврогрупата.
В сравнение с първия проект, предложен на 16 март, инструментите за спасяване на Кипър бяха подобрени, каза също Дейселблум, посочвайки отпадането на предизвикалия огромни възражения данък върху всички депозити, отхвърлен от кипърския парламент.
Всички депозити под 100 хил. евро ще бъдат гарантирани. Загубите за големите вложители ще се различават в зависимост от това в коя банка са депозитите им.
Споразумението предвижда
да бъде ликвидирана втората по големина банка на Кипър -
Кипърската народна банка ("Лаики банк"), а най-голямото финансово учреждение - Банката на Кипър ("Сайпръс банк") да бъде преструктурирана.
Загубите за нейните вложители още не са определени и по думите на Дейселблум предстои това да се уточни във взаимодействие с тройката в следващите седмици.
Както обясни председателят на Европейския фонд за финансова стабилност Клаус Реглинг, средствата ще бъдат отпускани на траншове, като първият Кипър ще може да получи в началото на май.
Еврокомисарят по валутните и финансовите въпроси Оли Рен заяви, че
Кипър го очакват трудни времена,
но обеща, че Европейската комисия ще направи всичко възможно да тушира социалните последици за кипърците в тези трудни условия.
След съобщението за постигнатото споразумение между Кипър и международните кредитори еврото повиши над 1,30 курса си спрямо долара и тази сутрин при отварянето на борсата в Токио струваше 1,3041 долара при 1,2986 долара в петък.
Банките в Кипър с изключение на подлежащата на ликвидация "Лаики банк" ще бъдат отворени в близко време, съобщи още Дейселблум след срещата на финансовите министри от еврозоната."Засега не трябва да обявяваме точната дата за отваряне на банките. Решението ще бъде взето след консултации с експерти от тройката в течение на днешния ден", допълни той.
Дейселблум каза също, че тъй като решението за антикризисната програма на Кипър е постигнато, ултиматумът на Европейската централна банка е изпълнен и тя
ще продължи да обезпечава ликвидността на кипърските банки
В замяна на международната помощ Кипър ще трябва драстично да свие прекалено раздутия си банков сектор, да съкрати бюджетните разходи, да извърши структурни реформи и да приватизира държавни активи.
Председателят на Еврогрупата уточни, че тя вече не изисква от Кипър да събере 5,8 млрд. евро собствени средства и че точният размер на националния пакет за подпомагане на банковата система предстои да се пресметне."Забравете за това число, ние вече не го споменаваме. Приехме нов план, който има за цел да реши проблемите на двете най-големи банки на страната. Точният му обем предстои да се изчисли", каза Дейселблум.
Никозия не се опасява от бягство на капитали, тъй като в края на миналата седмица парламентът прие пакет от безпрецедентно строги закони, ограничаващи движението на капиталите. Еврогрупата даде одобрението си за тези закони.
Еврогрупата продължава да разчита, че Русия ще се съгласи да смекчи за Кипър условията по изплащането на кредита от 2,5 млрд. евро, отпуснат през 2011 г., каза на пресконференцията Йерун Дейселблум.
Маратонски преговори, изнудвания и заплахи спрямо Кипър
за излизане от еврозоната е представлявал трилърът в Брюксел за спасяването на кипърската икономика, пише в. "Филелефтерос".
Имаме споразумение в интерес на кипърския народ и на Европейския съюз, заявява от страниците на в. "Симерини" президентът на Кипър Никос Анастасиадис, напускайки заседанието в Брюксел.
Според правителствени източници в Никозия споразумението предвижда орязване с 30% на банковите депозити над 100 хил. евро в Банката на Кипър, като по този начин се смята, че тя напълно е спасена.
С указ ще бъдат подрязани депозитите в Банката на Кипър, пише в заглавие в. "Политис", коментирайки споразумението за острова.
В. "Сайпръс мейл" пише, че съгласно споразумението поне 8 млрд. евро депозити в Банката на Кипър ще бъдат подложени на подрязване, за да се осъществи рекапитализацията на банката.
В края на януари депозитите в Банката на Кипър са били в размер на 18,2 млрд. евро.
Банкери изчисляват, че от тези депозити около 45-50% са под сто хиляди евро, а останалите ще бъдат подрязани.
Решение на банковите проблеми на Кипър е намерено, проектът на ЕС и МВФ бе одобрен след маратонски консултации, заседанието на Еврогрупата започна с шест часа закъснение и продължи само един час, пише гръцкият вестник "Етнос".
Не е нужно споразумението за Кипър да бъде ратифицирано от парламента на острова, уточнява в. "Вима".
Стигнахме до това споразумение в интерес на Кипър и еврозоната, е цитиран да казва кипърският президент Никос Анастасиадис.
Документът предвижда кипърската Народна банка (Лаики банк) да бъде
разделена на две части на "добра" и "лоша" банка,
а банковите депозити над 100 хил. в другата финансово-кредитна институция - Банката на Кипър, ще бъдат орязани.
"Добрата" банка ще бъде рекапитализирана с орязаните депозити, а "лошата" банка ще бъде закрита, като дългът от 9 млрд. евро на "Лаики банк" ще бъде прехвърлен към Банката на Кипър, уточнява в. "Имерисия".
В. "Нафтемборики" цитира шефа на Европейския фонд за финансова стабилност Клаус Реглинг, който заявява, че първият транш от заема за Кипър се очаква да бъде предоставен в началото на май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!