Новият дълг се емитира, за да се покрият с него около 1.8 млрд. лв. от облигационен заем от времето на премиера Симеон Сакскобургготски - т. нар "кредит на Милен Велчев". Падежът на заема е в началото на следващата година.
Документите, гласувани в парламента на 8 юни т.г., предвиждат България да емитира държавни ценни книжа на международните пазари в размер до 950 млн. евро.Парите са за покриване на главницата и последната лихва по сделката с външния дълг, сключена през 2002 г.
Опозицията беше против и декларира, че България щяла да плати висока цена. Повечето пазарни анализатори обаче още тогава коментираха, че пазарният момент е подходящ нашата страна да емитира дълг.
Средствата, получени от пласирането на ценните книжа, ще бъдат от съществено значение при осигуряване на необходимия финансов ресурс за посрещане на предстоящия падеж през 2013 г. на Глобалните облигации на България.
Президентът Росен Плевнелиев съобщи на бизнес форум в Берлин, че България е успяла да пласира на финансовите пазари емисия облигации от 1 млрд.евро при цена от 4,25 процента.
Президентът подчерта, че лихвите, които България получава са по-ниски от лихвите, които плащат две трети от европейските държави.
"Кредитът Милен Велчев" беше със 7,5 процента, днес България, в средата на най-тежката икономическа криза, се финансира с 4,25%, посочи Плевнелиев.
От Берлин той поздрави правителството и министъра на финансите.
"Предприеха тежки мерки, но те се изплащат. Това е в интерес на българите, на българската икономика и фирми. Когато си финансово дисциплиниран и когато дефицитът е под контрол, хората ти вярват, държавите ти вярват", посочи Росен Плевнелиев.
По-рано днес Ройтерс съобщи, че предлагането на книжата протича при индикативна доходност около 4.5%.
Това е близо два пъти по-ниска доходност в сравнение с книжата на дълга на финансовия министър на Сакскобургготски и това е успех на емисията.
Дори доходността да се повиши, експертите очакват тя да остане под 5 процента. Най-песимистичните очаквания на ГЕРБ бяха за лихва от 6%, а в договорите, ратифицирани от парламента, беше поставен таван от 10%. Подобни стойности обаче в никакъв случай няма да бъдат достигнати, категоричен бе тогава вицепремиерът Симеон Дянков.
Консултанти по сделката са банките BNP Paribas, HSBC и Raiffeisen Bank International.
Преди два дни Симеон Дянков определи момента за тръгването на емисията като много подходящ заради резултатите от провелата се в петък среща на европейската лидери и ръста, който тази среща донесе на пазарите.
Съобщавайки за започналото предлагане на глобалните български облигации, Ройтерс припомни, че България има оценка Baa2/BBB от агенциите за кредитен рейтинг Moody's и S&P.
Повече финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!