Намаление на лихвите, както по кредитите, така и по депозитите, прогнозират икономистите на "УниКредит Груп" в последното си проучване за развитието на банковия сектор на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
"Като цяло в периода след кризата (2012 г. – 2015 г.) очакваме лихвите по депозитите да останат по-високи от тези, наблюдавани в периода 2003 – 2007, особенно що се отнася до лихвите по депозитите за домакинствата", обясни Павлов.
Добрата новина за домакинствата е, че лихвите по кредитите също ще намаляват, при това с темпове, леко изпреварващи тези по депозитите.
Тенденцията на намаляване на спреда между лихвите по кредитите и депозитите, което на практика означава, че банките поемат част от тежестта на повишената цена на финансирането, ще продължи и през 2010 г.
Тъкмо през следващата година обаче банките ще абсорбират най-голямата част от загубите в кредитните си портфейли в резултат от рецесията в реалния сектор.
Прогнозите на експертите на "УниКредит Груп" са необслужваните кредити да достигнат своя пик през втората половина на следващата година, като дори тогава у нас ще бъдат на безопасните нива от 10% от общия кредитен портфейл.
Според изчисленията това означава, че загубите за банковия сектор на страната, в резултат от отписване на активи поради рецесията, ще достигнат около 3,7 млрд. лева, или приблизително 6% от БВП през 2008 г.
Тези загуби ще бъдат абсорбирани в период от три години, започвайки от 2009 г., като тежестта на отписаните вземания ще е най-висока през 2010 г.
"При тези нива на загубите в кредитните портфейли на банките смятаме, че няма да има необходимост от рекапитализиране на банки на консолидирано ниво", обясни Павлов.
"Въпреки кризата дългосрочният потенциал на банковия сектор в България остава незасегнат. Това означава, че секторът ще остане привлекателен, както за съществуващите, така и за нови играчи.
Играчите, които имат най-добра оценка на риска и са ангажирани да продължат да насочват капитал към региона, най-вероятно ще бъдат онези, които най-добре ще се възползват от значителният дългосрочен потенциал на българския пазар на финансови услуги", смята Павлов.
"Пълното възстановяване от кризата изисква време, но обвързаността ни към региона се оказа определено правилната стратегия", смята Федерико Гицони, който отговаря за бизнеса на "УниКредит Груп" в ЦИЕ.
По думите му банковият бизнес ще започне пълното си възстановяване през 2011 г.
"Групата определено печели от диверсификацията на бизнеса си. Наскоро обявеното увеличение на капитала още повече ще засили позициите и готовността ни да подкрепяме развитието на региона", каза Гицони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!