Укриването на данъци в Гърция продължава да нараства въпреки взетите от властите мерки за борба с данъчните измами.
По данни на финасовото министерство седем от десет упражняващи свободни професии в страната са декларирали през 2010 г. доходи по-ниски от необлагаемия минимум, който тогава е бил 12 хиляди евро.
Става дума за 273 662 данъкоплатци с доходи от свободни професии, а подалите за миналата година данъчни декларации от същата категория са били 378 876.
В същото време само 443 гърци, упражняващи свободни професии, са декларили доходи от над 200 хиляди евро, а само шестима от над 900 хиляди евро.
Статистиката отразява размерите на това явление, наричано в Гърция "бягство от данъци", което се разраства вместо да намалява.
Миналия месец финансовото министерство огласи списъци на 1740 големи длъжници към държавата, а също и на 751 гърци, изнесли в чужбина стотици милиони евро.
Ръководителят на работната група, създадена да помогне на Гърция да реформира държавния си сектор, заяви днес, че затъналата в дългове страна губи около 60 милиарда евро (81 милиарда долара) от несъбрани данъци.
Хорст Райхенбах посочва, че от тези 60 милиарда долара към 8 милиарда ще могат да бъдат събрани веднага и биха могли да помогнат на Атина да намали огромния си бюджетен дефицит.
Райхенбах обаче допълва, че около 30 милиарда евро от оставащите данъци са блокирани в продължителни съдебни спорове, чието разрешаване може да отнеме седем до 12 години.
Ръководителят отбелязва, че укрепването на механизма за разрешаване на данъчни спорове ще бъде един от приоритетите на работната група, в която ще влизат експерти от други страни членки, от ЕС и МВФ с цел да бъде помогнато на Гърция да възстанови икономическия си растеж.