С една година е удължен срокът за погасяване на заема, взет от НЕК за строителството на АЕЦ "Белене".
Това съобщи пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
По думите му част от заема ще бъде платен с кредит, който Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще отпусне на НЕК.
Вероятно размерът на заема от БЕХ ще бъде между 50 и 70 млн. евро, поясни Добрев.
Решение за това е взето в петък на заседание на бордовете на БЕХ и НЕК.
Заемът, взет от НЕК за строителството на АЕЦ "Белене" от група банки с водеща "БНП Париба", е в размер на 250 млн. евро.
Падежът за погасяването му беше на 23 май тази година.
Преди време премиерът Бойко Борисов заяви, че за този заем България плаща по 10 млн. евро лихви на всеки три месеца.
Подпомагане за първоначалната инвестиция за газифициране ще получат 8 000 домакинства
Това съобщи министър Добрев в рамките на конференцията "Екологични и енергийни основи на устойчивото развитие" в столичния хотел "Шератон".
Средствата ще се предоставят безвъзмездно от фонд "Козлодуй", като заделеният ресурс е 10 хиляди евро. Предвижда се на домакинствата да се дава фиксирана сума, която е около половината от цялата необходима инвестиция от 5-6000 лева.
Срещу сумата потребителите ще трябва да предоставят три платени фактури за месечно потребление на газ.
Добрев припомни, че поставената цел до 2020 г. е битовата газификация в страната да достигне 30%, за което ще помогне и програмата. В България е най-голям процентът на хората, които се отопляват с електроенергия, в сравнение с ЕС, посочи Добрев.
По думите му електоенергията у нас все още е много евтина, но има редица обективни причини, поради които цената й ще нараства през следващите няколко години и "темповете на нарастване няма да са малки". Затова си заслужава да мислим в посока битова газификация, добави той.
Предложихме тази пилотна схема, за да може да разширим програмата за битова газификация през следващия програмен период, каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
По думите й средства ще могат да получат тези домакинства, които живеят в газифицирани населени места с наднормено замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Тя изрази надежда схемата да бъде отворена през есента. Имаме сериозен проблем със запрашаването на въздуха в 30 града, каза Караджова.
По думите й битовото горене на дърва и въглища у нас, което е основен източник на прах през зимата, се е увеличило през последните десет години и сега по този начин се отопляват около 50% от домовете.
Другият основен замърсител на въздуха целогодишно е транспортът, като в някои градове приносът му в запрашаването достига 60-80%, отбеляза Караджова.
Затова приоритет в градовете трябва да бъдат подмяната на транспорта с електрически и въвеждането на системи за управление на трафика.
Около 20% от вредните емисии са от задръстванията и работата на двигателите на място, добави тя.
Още икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!