Кой ще е следващият? Този позабравен от времето на фалита на "Лемън брадърс" въпрос не спират да си задават изпадналите в капана на страха инвеститори в цял свят.
Този път въпросът обаче не е коя банка ще фалира.
Насочен е към залозите коя държава ще обяви, че не може да обслужва дълга си или чий кредитен рейтинг ще бъде бутнат в очакване на проблеми по дълга.
А кандидатите са доста. Повечето големи икономики са на ръба на фалита с дългове, надвишаващи в пъти БВП, слаб икономически растеж, висока безработица и понижаващо се потребление.
Все признаци, че примката на кризата отново се затяга.
На копчето за продаване
Може би неочаквано - или не толкова - страхът от отварянето на пазарите в понеделник се завърна с пълна сила.
Три години след паническите разпродажби от най-силните времена на финансовата криза брокери и финансови анализатори отново залагат в системите си за търговия "Продавай" още в началото на сесията. При това независимо какъв актив.
Не се вижда често случката от миналия четвъртък, когато денят завърши не само със срив на акции, но и със спад в цената на злато, петрол, индустриални метали и всички производствени суровини.
Само за седмица водещите европейски пазари, като Dax, CAC 40 и FTSE MIB загубиха по над 12% от пазарната си оценка.
В САЩ Dow Jones се намира в най-тежката си серия за последните 3 години и за 10 дни загуби над 10%.
Няма невъзможни неща
Финалния акорд на седмицата, изпълнена с кризисни прогнози за разрастване на дълговата криза в Европа и напрежение около постигането на споразумение за дълга в САЩ, донесе решението на "Стандард енд Пуърс" да понижи рейтинга на американските дългови книжа от AAA на AA+, при това с негативна перспектива.
Нещо, което доскоро се считаше почти за невъзможно, а щатските ценни книжа бяха възприемани като най-безрисковия инвестиционен инструмент.
"Стандард енд Пуърс" понижи кредитния рейтинг на САЩ за първи път от основаването на агенцията през 1941 г.
Всъщност тревожното в решението на агенцията е именно залагането на "отрицателна" перспектива, което означава, че в следващите 12 до 18 месеца може да последва ново понижение.
"Стандард енд Пуърс" е и първата от трите големи агенции, която понижава рейтинга на САЩ. Решението обаче дойде след края на сесията в петък и само това спаси американския пазар от силни разпродажби, каквито се случиха по-рано през седмицата.
Толкова ли е страшно свалянето на рейтинга? Като реален ефект - едва ли. Не са малко спекулациите, че това решение просто ще вдигне доходността на американските дългови книжа - т. е. големите им собственици трябва да са доволни.
Не е възможно САЩ да изпаднат в ситуация да не изплащат дълга си, защото имат лесно решение - печатницата на Федералния резерв. Проблемът е в символа. Кризата се прехвърля от периферните държави като Гърция, Португалия и Ирландия в сърцето на глобалната икономика.
Какво да очакваме
Какво ще се случи днес, е логичният въпрос, който си задават повечето коментатори. И едва ли има някой, който да се наеме с отговор. А липсата на отговори и недоверието препращат към времето от фалита на "Леман брадърс".
Всичко това рефлектира в покачване на Volatility S&P 500 Index (VIX) - известен като индекса на страха. Котировките му преминаха стремглаво през нивото от 30 пункта и ускорено се движат нагоре.
Макар и далеч от нивата, достигнати през 2008 г. при фалита на "Леман", паниката на пазара все по-отчетливо се завръща.
Горещият картоф на дълга
Прехвърлянето на проблемите отново в САЩ дойде леко изненадващо за анализаторите на фона на тресящата се във финансова криза Европа. Едва овладяната ситуация с Гърция и Португалия бързо беше изместена, като натискът на инвеститорите се изнесе върху книжата на Италия и Испания.
Особено тежка е ситуацията на Италия, която е с най-тежкото дългово бреме. Притиснат от паниката на пазарите, италианският премиер Силвио Берлускони обяви, че Италия ще ускори реформите, целящи коригирането на публичните финанси на страната, предаде Ройтерс.
Целта е през 2013 г. да се постигне балансиран бюджет. Това е с година по-рано от планирания срок, обеща Берлускони. "Започваме да работим незабавно по това", каза премиерът на пресконференцията заедно с министъра на финансите Джулио Тремонти.
Междувременно стана ясно, че Европейската централна банка се е съгласила от понеделник да започне да изкупува италиански държавни облигации в замяна на ангажимента на италианското правителство, че ще ускори намаляването на дефицитите си.
Официално заседание на борда на банката трябваше да се състои късно снощи. Освен това с френския президент Никола Саркози и други европейски лидери е било решено планираната за средата на септември среща на министрите на финансите от Г-7 да се изтегли по-напред във времето и те да се съберат на извънредна среща скоро, "до няколко дни".
Борсите пропадат
И докато типично в свой стил политиците се опитваха да успокоят пазара преди отварянето на големите борси, работещите в неделя пазари буквално се сринаха.
Основният индекс на борсата в Дубай DFM се понижи с 5%, което е най-силният спад от "арабската пролет".
Съседният Abu Dhabi Securities Exchange също се оцвети в червено след спад от 2,5%. Израелският водещ индекс TA-25 Index се срина със 6,2%, което е най-големия спад от кризата през 2008 г.
Така пазарите в Близкия изток показаха посоката, която най-вероятно ще последват и европейските борси в условията на неясни политически сигнали, напрежение и липса на конкретен и убедителен план за излизане от новата криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!