Н амери се тънкият баланс по въпроса за енергийните договори в ЕС, държавните договори ще бъдат обявявани пред Европейската комисия, а частните - до нивото на търговската тайна.
Това съобщи пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов по повод резултатите от снощното заседание на Европейския съвет.
"Ще има контрол от страна на ЕК при спазване на баланса на договорите, когато в тях е заложена търговска тайна. Има държави, които категорично бяха против това да се запише", отбеляза премиерът.
Той посочи, че при преговорите си председателят на ЕК следва да знае какво съдържат договорите на отделни страни.
"Когато даден проект е изцяло частен, опира до газовите магистрали в цяла Европа. Мисля, че ще се гледа държава по държава, когато има такъв проблем", уточни Борисов.
"България сама си беше виновна - обществените поръчки по "Южен поток" нямаше как да минат в Европа.
Ако бяха проведени правилно и прозрачно, проектът нямаше да изпадне в това състояние. България е пример за борба с корупцията, с желание да има прозрачност за всички договори, затова подкрепяме идеята за надзор на ЕК с две ръце", поясни премиерът.
По въпроса за газовия хъб министър-председателят отбеляза, че нашата страна настоява категорично за неговото осъществяване, както и че много страни вече знаят, че това е възможно да се случи.
"Ще има няколко източника на газ. По "Южен поток" нямаме писмо, че е прекратен, "Турски поток" не е така лесно да стане, както се говори, докато за газов хъб тръбата може да идва от Русия, от интерконектора от Гърция през терминала за втечнен газ, от Румъния, азерски газ, от нашите находища в Черно море. Абсолютно е логично и ако дойдат световни, не само европейски компании, които да инвестират в този хъб, ако си разширим хранилището в Чирен, имаме много добра газопреносна система, с нови компресори, България е добро място това да се направи", заяви Борисов.
"Мисля, че интерконектора с Гърция ще успеем да го направим с европейски пари. От вчера "Булгартрансгаз" е завършил процедурата с Румъния, започваме да строим нов интерконектор, старият бе смачкан и потопен от Дунав.
Сега процедурата е готова, нашите компресори са реверсивни, най-добрите, за големи количества газ. Със Сърбия интерконекторът се строи с 50 милиона евро европейски пари. Темата за хъба стои на масата, на бюрото на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер е картата, която бях нарисувал с това, което й трябва на България. Оттук нататък ще се работи доста активно", посочи премиерът Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!