Намираме се в епицентъра на световна криза.
Това заяви в Европейския парламент досегашният директор на ЕЦБ Жан-Клод Трише в качеството си на ръководител на Европейския съвет по системни рискове.
Кризата достигна системни мащаби и натискът на пазара на държавен дълг се премести от малките към големите страни, заяви Трише.
По думите му времето е ключов фактор при борбата с кризата.
Бушуващата в еврозоната дългова криза, въпреки всички усилия на политиците и финансистите, достигна такива мащаби, че заплашва цялата финансовата система в региона, добави той.
Трише коментира и отлагането на срещата на върха на ЕС, на която трябваше да приеме поредния пакет решения за разрешаване на дълговата криза, от 17-18 октомври за 23 октомври.
Ако отлагането до 23 октомври позволява да се получат ясни отговори на въпроса за рекапитализацията на банките и на дълговата криза, това е важно, тъй като се намираме в епицентъра на световна криза, изтъкна Трише.
Нямаме много време, важно е да се вземат ясни решения предвид сериозността на ситуацията, припомни той.
Трише отбеляза, че никога не е имало две мнения по въпроса за необходимостта от рекапитализиране на банките.
"ЕЦБ винаги е изтъквала, че те трябва да проявяват по-голяма предпазливост, да заделят настрана печалбите си и да избягват да раздават прекалено щедри възнаграждения", припомни той.
По думите му Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) трябва да има по-големи правомощия и да бъде по-гъвкав и би трябвало да отпуска заеми на правителствата от еврозоната, за да им помага да рекапитализират банките си.
Германия изключи подобна възможност в началото, тъй като според нея банките трябва да действат сами, след това да им помагат правителствата, и чак накрая ЕФФС.
Трише за пореден път изключи възможността ЕЦБ да допринася за засилване на възможностите на ЕФФС.
Той изрази съжаление, че е необходимо толкова дълго време за ратифициране на решението за разширяването на правомощията на фонда, взето през юли. "Но такива са правилата на играта на демокрацията", подчерта Трише.
Само Словакия от 17-те страни членки на еврозоната не е гласувала законопроекта, а изходът от вота днес следобед не е сигурен, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!