2012 г. ще бъде наистина много тежка, но България ще изплува от кризата по-бързо от останалите страни от ЕС.
Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Трайчо Трайков.
Оценката на Брюксел за икономическия растеж на Германия догодина е 0,5%, а за България е 2,3%, каза още министър Трайков. По думите му България е в първата петица по очакван растеж.
Нужна е съществена промяна в структурата на българската икономика,
заяви Трайков. "Търсим такава структура, която има повече добавена стойност. Това означава, че има повече средства за инвестиции от акционерите и повече средства за заплати на работниците и служителите.
Високата добавена стойност е в сферата на индустриите, които са средно и високотехнологични и иновационните компании", обясни икономическият министър.
За нас е по-важно индустриите ни да имат повече продукти, където е вложен повече интелектуален труд.
Една голяма част от износа за Италия, например, е облекло, шито на ишлеме в България, но не е това правилният път за развитието на България, добави той.
През 2013 г. България вече ще може да получава каспийски газ
Трайков обясни, че ще бъде избрано най-подходящото трасе, като по този начин се дава възможност на България да получава природен газ, които идва от всичките шест входни точки на Турция, включително терминали за втечнен газ.
Това ще става чрез бъдещия българо-турски газопровод, за който съвсем скоро ще бъде подписано политическо споразумение.
През октомври Турция и Азербайджан са се договорили за доставка на 16 млрд. кубични метра газ, като 6 от тях ще остават в Турция, а останалите ще продължават през България към Европа, каза още Тряйков.
По думите му след две години трябва да е готова българо-гръцката връзка, която също ще ни даде достъп до каспийския газ.
Целта ми е през 2020 г. нито един доставчик, който да няма повече от 50% дял на българския пазар на природен газ, заяви министърът на икономиката.
Трайков увери, че България е готова да посрещне евентуални проблеми с доставките на руски природен газ не само с хранилището в Чирен.
Според Трайков има смисъл да започне национален дебат за това каква е политиката по отношение на използването на подземните богатства
По въпроса дали е необходимо да има референдум по добива на шистов газ у нас, той заяви, че чисто законово или процедурно реализирането на проект за проучването на подземни богатства не изисква референдум.
Трайков припомни за хилядите по думите му проекти, които са били реализирани досега и никога не са ставали обект на референдум.
По отношение на шистовия газ министърът коментира, че в случая се "истеризира една тема", за която има законодателство.
Още икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!