Промяната в цените на тока от 1 юли 2010 г. най-вероятно ще бъде в посока надолу.
Това заяви днес пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Той потвърди, че така наречената такса "Електромер" няма да се въвежда.
В момента комисията се подготвя за започване на регулаторен одит на трите електроразпределителни дружества, който трябва да приключи до влизането на новите цени на тока, които ще влязат в сила на 1 юли.
По предварителни данни, с които регулаторът разполага, електроразпределителните дружествата са правили разходи, които не са основателни.
Това заяви Семерджиев относно съмненията, че ЕРП-тата са прехвърлили някои дейности на външни фирми по завишени цени и така се увеличили изкуствено разходите си.
Той увери, че това ще бъде проверено.
Председателят на регулатора коментира, че повече външни услуги са ползвали ЧЕЗ и Е.ОN, а ЕVN е разчитала по-скоро на собствени усилия.
За снабдителните дружества няма ограничение за предоставяне на дейности на аутсорсинг, но практиката на всички регулатори е да признаят като разход по-ниски цени на подобни услуги, а ако дружествата направят по-високи разходи, то те са за сметка на печалбата на самите дружества, поясни председателят на ДКЕВР.
Преди 1 юли 2010 г. трябва да бъдат подписани и договорите между НЕК и трите ЕРП, защото иначе няма да им бъдат определени нови цени, категоричен бе Семерджиев.
Той съобщи, че е получил писмо от изпълнителния директор на НЕК Красимир Първанов с обяснение защо досега такива договори не са сключени.
Водят се преговори още от 2004 г. и не могат да стигнат до споразумение по начина на отчитане, но докато не се подпишат договорите няма да имат цени от 1 юли, нито едните, нито другите, заяви Семерджиев.
Той подчерта, че договорите между НЕК и дружествата са много важни, защото съдържат и допълнителни клаузи за спазване на определени условия.
ДКЕВР предложи промени в в общите условия за дейността на ЧЕЗ, с които срокът, в който клиенти могат да обжалват сметките си за ток, се удължава от 30 на 90 дни.
Предлага се и за първите 12 часа без ток по вина на електроразпределителното дружество компенсацията да е 30 лв., а за всеки следващ период от 12 часа - по 20 лв. , посочи той.
Досега за първите 12 часа клиентите на ЧЕЗ би трябвало да получат 20 лв. компенсация, а за всеки следващи 12 часа - по 10 лв.
Промените предвиждат и връщане на надвзети суми със законовата лихва.
Промяната на общите условия бе наложена от подавани от клиенти на ЧЕЗ жалби и тези промени целят да се подобри обслужването, посочиха членове на ДКЕВР.
Заместник-председателят на комисията Валентин Кирчев посочи, че променените общи условия показват ново отношение към клиентите.
Предстои на 19 април на закрито заседание ДКЕВР да одобри окончателно предлаганите промени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!