Световната банка публикува вчера обширно проучване, в което посочва, че един от основните икономически проблеми на европейците е, че работят твърде малко и това поражда проблеми с тяхната конкурентоспособност.
"Моделът на труда в Европа се отличава с единствена по рода си сигурност за онези, които имат работа, относително щедри обезщетения за безработните и лесното пенсиониране", посочва вашингтонската институция.
Според анализаторите от Световната банка този модел прави Европа неконкурентна.
За да се реши проблемът, повечето европейски страни трябва да увеличат процента на заетостта и да направят по-достъпна младежката заетост, се казва в проучването, озаглавено "Да се възстанови лустрото на европейския икономически модел".
"През 1970-те години французите работеха най-продължително от всички развити страни.
През 2000 г. те работят около 300 часа по-малко годишно (месец и половина) от американците", твърдят авторите на доклада.
Според тях бързината, с която са се намалили работните часове във Франция, Италия и Испания от 1995 г. поражда безпокойство, като се има предвид скромното нарастване на производителността на труда през последните две десетилетия.
Проучването изтъква тенденцията европейците да навлизат на пазара на труда все по-късно и да излизат все по-рано.
"Европа трябва да направи населението си по-производително и да привлича по-производителни работници от чужбина" в момент, когато то застарява все повече и активното население намалява.
В момента обаче повечето имигранти в Европа не са квалифицирани, като близо половината от имигрантите в ЕС не са посещавали начално училище, изтъква Световната банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!