Студентското кредитирате най-сетне е на път да заработи.
Министрите на образование и на финансите Сергей Игнатов и Симеон Дянков са утвърдили типовия договор за кредитиране на студенти и докторанти, съобщи пресцентърът на образователното ведомство (МОМН).
Документът е обнародван в брой 33 на "Държавен вестник" от 30 април 2010 г. Той е съгласуван с Асоциацията на банките в България.
Типовият договор урежда правата и задълженията на държавата и банките при даването на кредити за студентите. Според закона, приет през 2008 г., тя гарантира главницата и лихвите на задължението.
Предоставянето на заеми на учащите вече две години не може да започне, защото до този момент такова споразумение не беше постигнато.
От МОМН посочват, че сега банките ще разполагат с два месеца да сключат договор с образователния министър, за да могат да предоставят студентски заеми с държавна финансова подкрепа.
Според закона лихвите по тях не могат да бъдат по-високи от седем процентни пункта, а студентите не дължат такси, комисионни или други разходи, свързани с отпускането и управлението на кредита.
Право да кандидатстват за такава помощ имат студентите и докторантите редовно обучение в държавно или частно висше училище или в научна организация.
Парите се отпускат за заплащането на таксите за обучение или за издръжка. Правото на кредит за издръжка възниква при раждането или при пълното осиновяване на дете по време на обучението.
Банките, подписали договор с министъра на образованието, ще бъдат включени в публичен електронен регистър, достъпен от сайта на МОМН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!