Ол ло 10% от студентите в държавните и частните висши училища - около 20 хил. души, ще проявят желание за кредит през първата година от въвеждането на студентското кредитиране, което тръгва от 1 септември, прогнозира в интервю за БТА главният секретар в Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) Красимир Вълчев.
Според него студентските кредити, които ще покриват таксата за обучение или издръжка и ще са с лихва от 7%, са сред най-малко рисковите за банките, тъй като се гарантират от държавата.
Те няма да зависят от финансовото и имущественото състояние на родителите, като така според Вълчев се създава равен достъп, въпреки че има минимално изискване за успех "добър", защото това са публични средства.
Първокурсниците също могат да получат студентски кредит, но първо трябва да платят таксата си за обучение, като това изискване е само за първия семестър на първи курс. Всички останали кредити ще се превеждат директно в банковата сметка на вузовете.
По думите на Вълчев програмата е гъвкава - учащият може да вземе кредит един семестър, след това да пропусне, а после отново да получи кредит, ако има нужда.
За студентските кредити може да се кандидатства до 35-годишна възраст.
Заемите се погасяват на равни месечни вноски, гратисният период е до една година - след първата сесия на държавния изпит или защитата на дипломна работа. Оттогава трябва да започне погасяването - за срок от десет години.
Студентите обаче могат да намалят гратисния и погасителния период по свое желание.
МОМН е сключило едногодишен договор с две банки - ДСК и "Райфайзен",
въз основа на Закона за кредитиране на студентите от 2008 г. Банките все още подготвят своя софтуер, а МОМН - необходимите документи, тъй като практиката трябва да заработи от началото на новата академична година.
Кредитът ще се отпуска до пет работни дни от подаване на документите, поясни Виолина Маринова, председател на управителния съвет на ДСК.
Министерството ще организира информационна кампания за кредитирането заедно с висшите учебни заведения и финансовите институции. На сайта на МОМН ще бъдат публикувани конкретните стъпки за получаване на паричен кредит.
Догодина и други банки ще могат да сключат договор с ведомството, което става само през май и юни.
По думите на секретаря на МОМН ведомството няма пари за ремонти в студентските общежития, но университетите са свободни да ги извършват със собствени средства.
Заради намалението на бюджета тази година няма централизирана инвестиционна програма, с която ведомството да финансира ремонти в училищата.
Запазен е само модулът за достъпна архитектурна среда в училищата - изграждането на рампи и асансьори - предимно в помощни и специални заведения, но тези дейности още не са започнали. Те могат да се извършват и по време на учебната година. За такива проекти са предвидени 800 хил. лева.
Иначе, текущи, освежителни ремонти има в училищата, които сами си ги финансират, като това пак са разходи на МОМН като първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, но планирането и процедурите се извършват от училищните директори.
20-21 млн. са отделени за безплатни учебници от първи до седми клас,
но само първокласниците получават изцяло нови учебници. Останалите се употребяват три години от учениците.
Средният стандарт за издръжка на ученик е около 1350 лева и ще се запази до края на 2010 г. Промяна в стандарта на висшето образование през т.г. имаше при актуализацията на бюджета. Средният норматив за него, след намалението на субсидията с 20 на сто, е 1529 лева.
Общините са предложили 20 училища в страната да бъдат закрити, което ако не сега, ще стане догодина по демографски причини, коментира още главният секретар на МОМН.
По думите му продължава обезлюдяването на малките населени места, в каквито са въпросните школи. Част от предложенията за закриване са направени от кметовете още в предишни години, но не са минали през общинските съвети.
Според Вълчев големият демографски срив от 90-те години сега преминава през гимназиалния етап на обучение и вече отива към висшето образование.
Положителната новина е, че броят на учениците в основния етап на образование - от първи до осми клас, като цяло се стабилизира и запазва.
Студентските кредити могат да се взимат и "на пресекулки"
Около 10% от студентите в държавните и частните висши училища - около 20 хил. души, ще проявят желание за тях тази година, прогнозира главният секретар в МОМН
31 август 2010, 11:40
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!