Равнището на задлъжнялост на страните от ЕС в края на първото тримесечие на 2012 г. като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), се е повишило от 82,5% на 83,4% спрямо края на четвъртото тримесечие на 2011 г., като България е сред страните с най-ниско равнище на държавен дълг, съобщи днес статистическата служба на ЕС Евростат.
За еврозоната нарастването на задлъжнялостта е от 87,3% на 88,2%.
Най-ниско е равнището на държавния дълг
като процент от БВП в Естония (6,6%), България (16,7%) и Люксембург (20,9%).
Равнището на задлъжнялост на Гърция значително се е понижило през първите три месеца на годината, посочи Евростат, като признава ефекта от сделката по отписването на част от дълга, което Атина подписа с частните кредитори, отбеляза ДПА.
По-рано тази година банките отстъпиха пред натиска на ЕС и замениха гръцки облигации за 200 млрд. евро (242 млрд. долара) с нови, които са на почти половината от първоначалната стойност, което е най-голямата сделка за доброволно преструктуриране на дълг на страна.
В резултат равнището на гръцката задлъжнялост като процент от брутния вътрешен продукт се понижи до 132,4% през първото тримесечие на 2012 г. спрямо 165,3% през последното тримесечие на 2011 г., съобщи Евростат.
Според условията на спасителната финансова програма,
определени от ЕС и Международния валутен фонд, равнището на
задлъжнялост на Гърция
трябва да спадне до 120% от БВП до 2020 г.
Страните от ЕС би трябвало да поддържат равнище на дълга под 60% от БВП, но само 13 от тях - предимно държави, коитоне са членки на еврозоната от Източна Европа и Скандинавския блок, са успели да постигнат тази цел през първото тримесечие на годината.
След Гърция най-високо равнище на държавен дълг през първото
тримесечие имат Италия (123,3%), Португалия (111,7%) и Ирландия (108,5%).
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!