И во Прокопиев се страхува от нашите действия за опазване на законността и интересите на финансовата система и от последствията от своите действия.
Това заяви в ефира на БНР председателят на комисията Стоян Мавродиев, който наскоро съобщи, че е внесъл в прокуратурата сигнал за пазарна манипулация при продажбата на държавния дял от компанията срещу бившите министри на финансите и енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков, както и срещу инвестиционното дружество на Иво Прокопиев "Булброкърс" ЕАД.
Веднага след финализиране на аукциона за продажбата на 33% от електроразпределителното дружество EVN през 2011 г. Комисията за финансов надзор (КФН) е започнала процедура на проверка на всички аспекти от тази транзакция, заяви Мавродиев.
Той обясни, че проверката не е започнала преди да се осъществи сделката, защото няма регулатор, който да може да подаде информация за нещо, което все още не е факт.
"Ние от самото начало на тази сделка започнахме проверка на тази транзакция, която продължи над година", каза той.
Проверките на регулатора още тогава са приключили с актове за констатирани нарушения и са издадени съответните наказателни постановления за пазарни манипулации, заяви още шефът на КФН. Щетата, нанесена на държавата при сделката, е в размер на близо 88 млн. лв., каза Стоян Мавродием.
Той допълни, че КФН не е органът, който може да прецени дали има престъпления по тази сделка
"Ние сме правова държава, свършили сме нашата част от дейността – да посочим, че според нас има много сериозно нарушение на закона, където чрез поредица от действия и бездействия в тяхната съвкупност водят до сериозен негативен ефект, ощетил интересите на българската държава и на българския бюджет чрез възпрепятстването на българската държава да получи максимална възможна цена от продажбата на своите 33% в EVN. За нас това е сериозно нарушение, това е престъпление, ощетен е интересът на българската държава.
Тепърва прокуратурата ще прецени как да квалифицира това деяние и какви действия да предприеме.”
Стоян Мавродиев изтъкна, че работата на регулатора е да казва фактите и неговите санкции са базирани на документи. По случая със сделката с EVN е работил солиден екип от експерти на КФН, които по думите му са разкрили мащабна финансова манипулация, водеща до ощетяване на държавния интерес.
"Това е сложна проверка и всички, които работят на капиталовите пазари знаят, че не могат да се хвърлят обвинения, без да е свършена задълбочена, прецизна дейност, каквато е тази, без да има доказателства и без да има аргументи.
Нашите доказателства и аргументи са материализирани в актове, издадени от Комисията - за пазарни манипулации, за конфликт на интереси, за неизпълнение на императивните изисквания на закона. Нашият дълг, законовото ни задължение е, когато има нарушение да си свършим съответната работа”, каза още Стоян Мавродиев.
"Според нас има много сериозно нарушение на закона. Тепърва прокуратурата ще прецени какви действия да предприеме", добави той.
"Иво Прокопиев се опита да манипулира в свои изяви как едва ли не е използвана електронната платформа на "Булброкърс", което не е вярно. Всъщност са подавани писмени заявки до "Булброкърс", които са били изпълнявани", каза Мавродиев и обясни, че според проверката "Булброкърс" са абдикирали от задължението си да информират КФН за извършване на пазарна манипулация.
Мавродиев бе помолен да коментира обвинението на Иво Прокопиев, че като председател на КФН Мавродиев използва цялата мощ на Комисията като инструмент за натиск срещу изданията на "Икономедиа", за да прикрие фактите, публикувани от тях, че преди години, като адвокат на офшорни структури, Мавродиев е бил замесен в операции по изпиране на пари от наркотрафик.
,Шефът на КФН каза, че това е лъжа и че затова е завел наказателни дела срещу Прокопиев.
"Всъщност аз се гордея с моята биография. В нея няма нищо притеснително и няма какво да прикривам. Никога Брендо не е бил мой клиент. Мой клиенти са били Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, няколко последователни български правителства, по-сериозни сделки, касаещи приватизация, корпоративни финанси и консултации, които сме давали на много мултинационални компании", добави Мавродиев.
Според него отношенията между Иво Прокопиев и КФН са лоши, тъй като в началото на мандата на Мавродиев начело на комисията тя е забранила една от неговите сделки – емисия корпоративни облигации на компанията „Алфа финанс“, с което групата била принудена да връща тези пари на пенсионните фондове.
"Впоследствие имаше множество принудителни и административни мерки по отношение на нарушения на закона на компании на г-н Прокопиев, множество актове, които по наша преценка бяха издадени заради нарушения на императивни изисквания на Кодекса за социално осигуряване, т.е те водеха до извода, че те се финансира от пенсионните фондове.
Т.е. заради безкомпромисно упражняване на нашите функции на надзорни правомощия. Това е генезисът на ожесточеността и омразата на г-н Прокопиев към мен и към КФН. Има огромен страх от нашите действия за опазване на законността и интересите на финансовата система и очевидно г-н Прокопиев се страхува от последствията от своите действия", каза още Мавродиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!