Гражданите във всички области на страната декларират най-ниско удовлетворение от стандарта си на живот и доходите. В повечето области се наблюдава влошаване на два от трите наблюдавани показателя за бедност и социално включване. Това са част от изводите от изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2013" на Института за пазарна икономика (ИПИ), което беше представено днес.
Анализът е фокусиран върху социално-икономическото състояние и развитие на областите в България въз основа на 58 индикатора в осем категории – икономика, инфраструктура, данъци и администрация, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда.
В изследването инфраструктурата и сигурностjа също получават относително ниски оценки.
Над една пета от анкетираните споделят, че им се е налагало да правят нерегламентирани плащания за здравни грижи, а близо една четвърт от тях са пътували извън областта, за да получат нужното им лечение, цитира други изводи от анализа Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
По социално-икономическо състояние и развитие София продължава да е водеща, като силно се отличава от всички останали области в страната. В столицата има и най-високата заетост и равнище на доходи, показва изследването. Дори следващите най-развити области след София – Варна, Бургас, Пловдив и Благоевград, са далеч от столицата. През 2013 г. към тях се присъединява и област Русе.
Областите Разград и Силистра продължават най-лошото си социално-икономическо състояние, като през тази година към тях се присъединява област Сливен. Област Габрово продължава да регистрира негативни тенденции на развитие, а през 2013 г. същото се отнася и за област Смолян.
Добри тенденции на развитие през тази година регистрират Софийска област, Перник, Стара Загора и Ямбол.
След настъпването на кризата икономическата активност в страната се е съсредоточила в Южна България, където пазарът на труда е по-устойчив и по-добре балансиран, показват данните от анализа.
Въпреки постепенното стабилизиране обаче е все още рано да се говори за устойчива тенденция за възстановяване на пазара на труда в страната, отбелязват от ИПИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!