Полемиката в еврозоната за ролята на Европейската централна банка (ЕЦБ) за спасяването на закъсалите икономики се изостря.
Финансовата стабилност на Европа зависи от тази институция, която е подложена на огромен натиск да спаси еврото, коментира "Ню Йорк таймс".
Вчера испанският премиер Хосе Сапатеро се присъедини към групата европейски лидери, които искат банката да намери решение на европейската дългова криза.
Сапатеро подчерта, че банката е длъжна да защитава общите европейски политики и европейските страни.
Това се случи, след като финансирането на испанския държавен дълг поскъпна рекордно при издаването на предната емисия облигации. Вестник "Ню Йорк таймс" определи изказването на Сапатеро като необичайно дръзко.
Европа отново е разделена по въпроса за ролята на ЕЦБ в дълговата криза, пише днес европейската преса.
Франция иска ЕЦБ да играе по-важна роля, но Германия е против.
На срещата на Г-20 в Кан Франция позабрави искането си, но вчера отново го формулира: Франция иска ЕЦБ да купува дълговете на най-закъсалите страни от еврозоната, за да намали лихвите по заемите им.
За Германия - една страна, която беше силно травматизирана от хиперинфлацията от 30-те години на миналия век - границата на независимостта на ЕЦБ не бива да бъде прекрачвана.
Ето защо Брюксел и другите страни членки обмислят други варианти, които да се харесат хем на Париж, хем на Берлин.
Един от плановете е ЕЦБ да даде спешно пари на заем на МВФ, за да ги излее той в спасителните планове за закъсалите страни от еврозоната.
В интервю за в. "Файненшъл таймс" пък германският министър на външните работи Гидо Вестервеле заяви, че ЕЦБ не трябва да печата пари като решение на кризата в еврозоната, защото това ще е само краткосрочно намаляване на напрежението, което само ще увеличи инфлацията.
Накрая еврозоната ще бъде още по-дестабилизирана, а курсът на еврото ще падне още повече. Вестервеле повтори, че независимостта на ЕЦБ е огромно значение за икономиката на Европа.
След Вестервеле и Марио Драги - президентът на ЕЦБ, защити независимостта на своята институция. Той заяви, че доверието в банката е изложено на риск.
"Доверието към нас предполага успех на нашата парична политика да затвърдим перспективите за инфлацията в средносрочен и дългосрочен план, за да поддържаме растежа, създаването на заетост и финансовата стабилност.
И ние даваме този принос напълно независимо", заяви Драги на финансова конференция във Франкфурт, където се намира централата на ЕЦБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!