Кредитната агенция "Стандард енд пуърс" потвърди кредитния рейтинг на България на "БББ стабилен".
Правителството запазва стабилна макрорамка на бюджета на страната, има нисък бюджетен дефицит и малък външен дълг, съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по повод доклада на агенцията.
В страната има политически консенсус тази рамка да се запази, смятат от кредитната агенция.
Дефицитът на бюджета тази година ще бъде под 4% от БВП и това нарежда България сред една от петте страни с най-нисък бюджетен дефицит в ЕС, се посочва в анализа на агенцията.
Външният дълг на България е 14,8% от БВП и е сред най-ниските в ЕС, втори след Естония , която има 9,9% дълг.
Общо 52% от създавания в България БВП е за износ и това прави икономиката на нашата страна отворена, посочи Дянков. В Румъния, например, износът е 25% от БВП, а в Гърция - 20%.
Агенцията потвърждава тезата на правителството, че малките икономики ще излизат от кризата чрез износ.
Външнотърговският дефицит на страната намалява от 24% от БВП преди кризата до 9,6% през 2009 г., а тази година може да стигне до два процента и дори да се стигне до малък излишък, смята агенцията.
Правителството на ГЕРБ прилага програма за подобряване на условията за правене на бизнес, подобряване на усвояването на европейските фондове и минимизиране на последствията от кризата, пише в анализа, цитиран от Дянков.
Министърът ще внесе утре в Министерския съвет проект на бюджета за следващата година и макрорамката на държавния бюджет в средносрочен план за 2012 г. и 2013 г.
Агенцията има по-оптимистични очаквания от нас по въпроса за дефицита по текущата сметка - за тази година прогнозата й е той да намалее до 2% от БВП.
Въпреки високите външни дисбаланси, натрупани между 2004 и 2008 г. България, Литва и Хърватия не поискаха подкрепа за платежния си баланс или за бюджета от МВФ, се казва в доклада на агенцията.
Но МВФ продължава да служи като вариант за предпазно финансиране за тези страни в случай на влошаване на външната среда, предупреждават анализаторите от агенцията.
Като слабости за България са посочени ниските нива на просперитет, продължителния процес на адаптиране на икономиката след свръхзадлъжняването и прегряването и бавния напредък на структурните реформи в здравеопазването и образованието.
Страните с понижен рейтинг са Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Хърватия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!