Рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (StandardAndPoors.com) потвърди максималната си оценка ААА за дългосрочните германски дългови книжа, мотивирайки се със "силните основи" на националната икономика, предаде ДПА.
Решението на "Стандард енд Пуърс" последва предупреждението на друга рейтингова агенция - "Мудис" (Moodys.com) - към най-голямата икономика в Европа миналата седмица, понижавайки перспективата за оценката си до "отрицателна", но запазвайки все пак максималните ААА за дългосрочните държавни облигации на Германия.
В комюникето си "Стандард енд Пуърс" посочват, че "Германия има силно диверсифицирана и конкурентна икономика с доказана способност да поема значителни икономически и финансови удари".
Агенцията запазва и "стабилната" перспектива на оценката си за Германия, която отразява "нашето виждане, че държавните финанси на страната и силният й външен баланс ще продължат да бъдат стабилен буфер за евентуални финансови и икономически удари".
"Стандард енд Пуърс" посочва, че способността на Германия да премине успешно финансовото изпитание на обединението на ФРГ и ГДР и рецесията от 2009 година са признаци за устойчивостта на икономиката й.
Същевременно агенцията понижи кредитния рейтинг на Кипър с един пункт от ВВ+ на ВВ и поставя под наблюдение оценката на страната с негативна перспектива, съобщава гръцкият в. "Етнос".
Агенцията отбелязва, че продължава да се придържа към перспективата, че кипърското правителство ще обсъди с Тройката пакет с финансова помощ за рекапитализация на банковия сектор на островната държава.
Очакваме, че с помощта на една кредитна програма Тройката ще окаже на Кипър надеждна помощ при евентуални по-нататъшни банкови загуби, посочват "Стандарт енд Пуърс".
"Въпреки това, дори и при официална подкрепа, която считаме за надеждна, за да може Кипър да избегне фалита, вярваме, че икономиката на страната не разполага с финансов ресурс, за да се справи заради експозицията й към дълга на Гърция.
Нашата преценка е, че Кипър се нуждае от финансова помощ равнозначна на малко повече от 60 на сто от БВП на страната за рекапитализация на нейните банки, за да може да поеме бъдещи загуби и да изпълни условията по кредитирането й за периода 2012-2014 г.", изтъква агенцията.
Още иккономически и финансови новини на PariteNi.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!