Милиардерът Джордж Сорос заяви, че не намира за подходяща идеята за участието на капитали от Китай, Русия и Бразилия в решаването на финансовата криза в ЕС.
Разпадът на еврозоната би довел до събития, по-тежки от Голямата депресия, коментира още той.
Сорос направи този коментар пред европейски журналисти при днешното си посещение в Европейския парламент в Брюксел.
Има някои предимства в това в момента дадена държава от ЕС да не бъде в еврозоната, макар кризата да удря непряко също и страните от Източна Европа, тъй като те са неделима част от Общия европейски пазар, посочи Сорос.
Според него еврото може да поеме шока от банкрут на Гърция, стига Европа да се подготви достатъчно, макар засега тя да не е достатъчно готова.
Очаквам до три месеца нещата да се променят, тази стабилност да бъде постигната, заяви Сорос.
По неговите думи съществуват добри възможности Гърция да избегне фалита, но се изисква съставянето на ново правителство, което да остане на власт поне за една година.
Избори в Гърция след три месеца е вероятно да доведат до проблеми, защото обществените служители и хората в страната изобщо няма да се подчинят на мерките, предлагани за незабавно изпълнение, а ще чакат изборите, коментира той.
Според него избори в следващите три месеца в Гърция са нещо доста опасно.
За съжаление нямате избора за рестартиране на европейската икономика с разпадане на еврозоната и сътворяването на нещо ново - някакъв нов вид евро, например, посочи Сорос.
Изборът беше дали да има евро въобще, дали това е добра идея.
Сега, когато еврото съществува, не може този проект да бъде смачкан и захвърлен, националните икономики вече преливат една в друга на основата на общата валута.
Това би било пълен разпад на икономиката, някаква финансова криза, по-тежка дори от Голямата депресия, коментира той. Според него същото се отнася и за капитализма - той съществува и всъщност няма реална алтернатива.
Икономиките, направлявани от държавата по времето на СССР, не проработиха. Не съм адвокат на пазарната икономика, вярвам в необходимостта от регулации на пазара, но капитализмът не е само един вид и някои негови разновидности работят по-добре от други, отбеляза финансистът.
Той препоръча реформа на системата, защото вярата, че пазарът е перфектен и няма нужда от надзор, е също толкова сляпа, колкото и убеждението, че пазарите са ненужни.
Трябва да признаем, че всички институции, ръководени от хора, са неперфектни, посочи Сорос.
По неговите думи това, че управлявано от държавата дружество не работи, не е доказателство, че пазарите са съвършени, както е истина и че при провал на пазарите алтернативата не е непременно централизация.
Неподходящо е привличането на външни капитали в решаването на икономическата криза в ЕС, посочи Сорос в отговор на въпрос как приема идеята за помощ от Китай, Бразилия и Русия.
По неговите думи Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) е достатъчен, "за да свърши работа", ако работи правилно.
Виждам, че моята рецепта постепенно започва да се изпълнява, но съм притеснен за времето, защото ако Европа използва погрешно ЕФФС, той няма да може да бъде заместен, добави той.
Точно сега проблемите могат да бъдат решени с този инструмент, без намесата например на Китай, но ако фондът бъде изчерпан, проблемите ще бъдат по-големи, коментира Джордж Сорос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!