Кризата се изостря с всеки изминат ден и за да я преодолеят, властите в еврозоната трябва да водят политика на стимулиране на икономическия растеж, заяви известният финансист Джордж Сорос.
"Политиците обявиха, че кризата е свършила, но избързаха, защото това далеч не е така. Отпуснатите средства от Европейската централна банка - общо около 1 трлн. евро - подобриха ситуацията, но това е само печелене на време", казва Сорос в интервю за френския в. "Фигаро".
"Най-голяма тревога в момента буди повторното изкупуване на дълговете.
Испанските банки придобиха задълженията на страната, френските банки - дълговете на Франция и т.н. А това е доста опасно, истинска бомба със закъснител, тъй като може да доведе до крах на еврото", смята милиардерът.
Сорос изтъква, че заради жестоките икономии, наложени от властите в редица страни от еврозоната, брутният вътрешен продукт неминуемо ще намалее, резултатът от което ще е нарастване на дълговото бреме спрямо националното богатство в дадената страна.
"Това е спирала от която няма измъкване - попадане в дефлация заради огромен държавен дълг, което неминуемо ще доведе до колапс.
Най-добрият път за измъкване е редуциране на държавния дълг, но при съхраняване ръста на брутния вътрешен продукт", подчертава Сорос.
Известният финансист и филантроп е категоричен, че Старият континент сам трябва да се справи с кризата.
"Европа няма друг избор. Да се чака финансова помощ от Китай? Абсурд.
Китай е богат, но има да мисли за един милиард китайци, които в преобладаващата си част живеят в пъти по-зле от европейците.
По думите му не е много удачно и да се иска помощ от МВФ, защото тогава нараства рискът от банков колапс, а той е по-страшен от бюджетния колапс.
Повече новини за икономика и финанси в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!