Лидерите на ЕС имат само три дни за спасяването на единната европейска валута, твърди в интервю за агенция Блумбърг, дадено в Лондон, американският инвеститор и финансист Джордж Сорос.
Три дни - това е времето, което остава до изключително важната за бъдещето на еврото среща на високо равнище на ЕС, насрочена за 28 и 29 юни в Брюксел.
Ако до началото на този форум европейските лидери не се споразумеят за пускането на нови европейски облигации, от чиито емисии ще се съберат пари, позволяващи да се натрупа фонд за финансирането на дълговете на Италия и Испания чрез емисии на държавни облигации на тези страни в замяна на разумно съкращаване на техните бюджети, то срещата на високо равнище ще приключи без резултат, прогнозира Сорос.
"(Между лидерите на ЕС) има разногласия по финансовите въпроси. И ако те не бъдат премахнати до три дни, то аз се опасявам, че срещата ще претърпи фиаско. А това вече в действителност може да доведе до фатални последици", отбелязва Сорос.
Световноизвестният финансист, който е на 81 години, освен това категорично не е съгласен с линията на германския канцлер Ангела Меркел, която се противопоставя на емитирането на европейски облигации, докато между страните членки на Еврозоната не бъде постигнато споразумение за по-тясна интеграция в управлението на финансите, и изисква от страните, които носят най-големия товар от дълговото бреме, строги икономии в бюджетните разходи.
"Меркел се появи (на европейската политическа авансцена) като силен лидер. За съжаление обаче тя води Европа в грешна посока", подчертава Сорос.
Така американският инвеститор неволно изразява мнението и на френския президент Франсоа Оланд, който, както се очаква, ще настоява на предстоящата среща на високо равнище на ЕС за създаване на система от гаранции по депозитите, за емитиране на еврооблигации.
Оланд ще подкрепи идеята на Италия спасителният фонд да изкупува на вторичния пазар облигации на страните, които най-силно са пострадали от дълговата криза, с цел да се води борба срещу спекулациите на пазара за дългови книжа и да бъдат намалени разходите на същите тези страни по връщането на кредитите.
Повече новини за икономика и финанси в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!