Днешната среща на Националния съвет за тристранно сътрудничество беше белязана от поредица скандали.
В крайна сметка лекарите си тръгнаха гневни от заседанието заедно с представителите на синдикатите и заявиха, че подготвят съвместни протести, а финансовият министър Симеон Дянков обяви, че е доволен от разговорите.
Председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов скъса споразумението, което подписа с правителството преди няколко дни.
Ръководството на лекарския съюз съобщи, че бюджетът за здраве за следващата година ще е близо два милиарда лева, а по данни на здравния министър той ще е 3,05 млрд. лв.
Трансфер от 340 млн. лв. от здравната каса към Министерството на здравеопазването няма да има, каза здравният министър минути, след като председателят на лекарския съюз Цветан Райчинов показа пред журналисти скъсаното споразумение.
Здравният министър добави, че "400 млн. лева повече ще има харчове в здравеопазването от догодина и тези пари ще дойдат от осигуровки и от данъци".
Райчинов пък обясни, че в проектобюджета на НЗОК не е отразено нищо от споразумението с изключение на запазването на размера на здравната вноска.
КНСБ и КТ "Подкрепа" ще съберат стачните си комитети в подкрепа на лекарите
и за предстоящи действия заради пенсионната реформа. Според вицепрезидента на КНСБ д-р Иван Кокалов отлагането с една година на пенсионирането на категорийните работници през НОИ не решава проблема с бъдещето на пенсиите от професионалните фондове.
Синдикатите настояват гратисният период да се удължи поне до 2014 г.
В изтегления законопроект на Кодекса за социално осигуряване беше разписано, че гратисният период се отлага до 2012 г. Сега предложението е отлагането да е само с една година като до 30 юни 2011 г. трябва да се намери решение за ранното пенсиониране на хората в първа и втора категория труд.
Според сегашното законодателство работещите при първа и втора категория труд трябваше от 2011 г. временно да получават пенсия от частните професионални фондове, в които за целта им се трупат лични допълнителни осигуровки. Тази пенсия се дава докато изпълнят общите условия за пенсиониране.
Работещите в тези категории обаче заявиха, че много малко от тях имат пълен десетгодишен период на осигуряване, т.е. фондовете не са натрупали достатъчно средства, за да изплащат дори и минимални пенсии.
В момента пенсиите им се плащат от НОИ, като фондовете покриват част от сумите. Идеята на правителството е и догодина НОИ да плаща парите за пенсии с подкрепа на фондовете. От бюджета на държавното обществено осигуряване
до момента е ясно, че осигурителната вноска се вдига с 1,8%
Очакванията от вдигането на вноската са да има приходи повече от 400 млн. лв. До края на 2011 г. работодателите ще плащат първите три дни болнични, срещу което те възразиха.
Диференцира се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се спрямо дохода - от 420 до 550 лв., според годишния доход. Работодателите няма да плащат вноска във фонда за гарантираните вземания през следващата година.
Предвижда се 6,3% увеличение на средния осигурителен доход, което работодателите определиха като много оптимистично, защото това означава вдигане на средните заплати с близо 100 лв.
Работодателите възразиха срещу отпадането на дискусията по разпределението между работодателя и работника на осигурителната вноска, както и срещу административното определяне на нарастването на минималните осигурителни прагове с 5,6% в отраслите, в които не е имало преговори.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!