Сивата икономика в България се очаква да достигне 12,9 млрд. евро през 2013 г. или 31,2% от прогнозния БВП на страната, сочат данните от доклад на международна компания за картови разплащания.
Проучването "Сивата икономика в Европа 2013 - електронните плащания като средство за справяне със сивата икономика" е изготвен от проф. Фридрих Шнайдер от Факултета по икономика на университета "Йоханес Кеплер" в Линц, Австрия и международната консултантска компания "A. T. Киърни".
То показва, че това е най-големият дял на сива икономика сред всички 31 европейски държави, включени в проучването.
Сивата икономика в Европа е на обща стойност 2,1 трлн. евро, което се равнява на 18,5% от БВП на континента.
Според изследването сивият сектор намалява за десета поредна година.
Основните причини за съществуването на скрита икономика са недекларираните плащания в брой за работни заплати и непълната отчетност на приходи от страна на бизнеса.
В сравнение с предишния доклад по темата, представен от Visa Европа през 2011 г., нивата на сива икономика в България намаляват от отчетените тогава 33% от БВП на страната.
През 2011 г. сенчестият сектор в Европа се равнява на 19,5% от икономиката на континента.
Подобно на 2011 г. през 2013 г. сивата икономика в Швейцария, Австрия, Холандия и Великобритания е в диапазона 8-10% от БВП и достига до и над 30% от БВП в България, Хърватия, Литва и Естония.
Браншовете, които в най-голяма степен допринасят за високите нива на сенчестия сектор, са строителство, търговия, производство, туризъм и транспорт, показва проучването.
Недекларираният труд е в основата на две трети от сивата икономика в Европа.
Останалата една трета е резултат от непълната отчетност от страна на бизнеса.
Според доклада на първо място сред възможните действия за справяне със сивата икономика е популяризирането на електронните плащания.
Ако те се увеличават със средно 10% в продължение на пет последователни години, сивата икономика може да спадне с до 5%, показва анализът.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!