Н ад 60 хиляди души в Гърция, взели жилищни заеми в швейцарска валута, могат да пострадат от решението на швейцарската централна банка да премахне фиксирания курс спрямо еврото, който през последните три години се задържаше на нива от 1,20 франка за евро, предаде радио Атина.
Според оценки на банките въпросните жилищни заеми възлизат на 6 млрд. евро.
Поскъпването на швейцарския франк ще принуди хилядите кредитополучатели да плащат повече. Швейцарската валута поскъпна и с около 25% спрямо щатския долар.
Проблемите с ипотечните кредити в швейцарски франкове не са само в Гърция.
В момента Полша е най-уязвима заради голямата сума заеми в швейцарски франкове. Според данни, цитирани от "Икономист", 14,5% от неизплатените дългове и 37% от кредитите на домакинствата в страната са деноминирани в швейцарски франкове.
Румънските банки раздават кредити основно в евро, а през 2013 хърватските власти наредиха на банките да превалутират кредитите, раздадени във франкове, в местната валута, припомня "Икономист".
След идването на власт в Унгария на Виктор Орбан правителството му принуди местните банки да превалутират раздадените кредити в чужди валути. В противен случай сега сериозни проблеми щеше да има и в Будапеща. Проблемът е изчистен и в балтийските държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!