ЕК ще предложи специален общ европейски механизъм за поддържане на стабилни финанси, стана ясно след срещата на върха на лидерите на страните от еврогрупата тази нощ.
Механизмът ще бъде обсъден на извънредна среща на министрите на икономиката и финансите, която вече е насрочена за утре, 9 май, съобщи постоянният председател на Европейския съюз (ЕС) Херман ван Ромпой.
Целта му ще бъде да страните от ЕС да могат да получат помощ за справяне с бъдещи финансови кризи.
Срещата е уговорена за 17 ч. българско време.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу обяви, че комисията има пълна готовност да представи в неделя на икономическите и финансовите министри проект за такъв общоевропейски финансов механизъм.
Министрите се надяват, че ще постигнат силно споразумение преди отварянето на финансовите пазари в понеделник, 10 май.
Обявено бе, че
много
по-широко ще се използва наказателната процедура
в случай на прекомерен държавен дефицит.
По последни данни изискванията за нивата на дефицита се нарушават от 13 от 16-те страни на еврозоната. Наказателните мерки, които може да включват отнемането на право на глас в институции на ЕС или на правото на достъп до европейски фондове, все още не са определени.
Решено бе също
да се засили
наблюдението върху финансовите пазари,
чиято прозрачност трябва да бъде засилена, добави председателят на Ван Ромпой.
На срещата ръководителите в еврозоната изразиха твърд
ангажимент
да се запази стабилността в еврогрупата, като за целта се използва
"пълният набор от мерки, с които
разполагаме".
Лидерите на страните от еврогрупата одобриха тази нощ и
активирането на плана за финансова помощ на Гърция,
предвиждащ през следващите три години на страната да бъдат отпуснати 110 млрд. евро заеми с лихва, по-ниска от пазарната.
От цялата сума 80 млрд. ще бъдат отпуснати от членуващите в еврогрупата 16 страни, като около една трета трябва да бъдат осигурени през тази година.
Останалите 30 млрд. ще бъдат отпуснати от Международния валутен фонд (МВФ).
Гърция ще получи първия транш през идните дни, преди 19 май.
Решението на срещата беше очаквано. По подробностите на плана бе постигнато споразумение преди пет дена след разговори между представители на Европейската комисия (ЕК), на Европейската централна банка, на МВФ и на гръцкото правителство.
Планът вече бе одобрен и от парламента на Гърция, въпреки масовите протести в страната срещу него.
Часове по-рано германският президент Хьорст Кьолер одобри закона, разрешаващ на канцлера Ангела Меркел да отпуска спешни заеми на Гърция като част от мерките на еврозоната за спасяване на затъналата в дългове страна.
Решението на президента последва ратификацията на закона за отпускане на помощ от 22,4 млрд. евро на Гърция, което беше одобрено по-рано същия ден от двете камари на германския парламент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!