Условията по кредитиране се подобряват, но не очаквам съществено спадане на лихвите, коментира пред журналисти управителят на БНБ Иван Искров.
Лихвите непрекъснато падат - първо за така наречените първокласни клиенти на банките и за най-конкурентните продукти - ипотечните кредити, където лихвите се върнаха на нивата отпреди кризата, коментира Искров.
Нищо обаче не става с магическа пръчка, а със спокойствие, работа и отчитане на реалностите, добави той.
Не очаквам съществено спадане на лихвите, тъй като инфлацията в световен мащаб нараства, в това число и в еврозоната, посочи още управителят на централната банка и уточни, че поне не очаква това да стане преди влизането на България в еврозоната.
Той припомни, че Европейската централна банка (ЕЦБ) затяга паричната си политика - на два пъти бе вдигнат основният лихвен процент и това влияе върху процесите в еврозоната и в страните от Централна и Източна Европа.
Проблемът на икономиката не е в това, че лихвите по кредитите не са ниски, проблемът е в търсенето, заяви още Иван Искров.
Все още не е възстановено търсенето на стоки и услуги, предлагани от някои предприятия. Тези предприятия, които имат пазари - например в хранителната промишленост, те не се оплакват от лихвите, добави Искров.
Не деля банките на гръцки, френски и други, има банки, които оперират на българската банкова система и към момента нямаме притеснение за никоя от тях, коментира още Искров.
Той призова журналистите
да не се поддават на спекулации, свързани със сигурността на банковата система,
особено в период преди избори.
Най-големите трансевропейски банки в момента подлежат на стрес-тестове за капиталова адекватност. Тези тестове се извършват на ниво ЕС, резултатът от тестовете ще бъде публикуван на 15 юли.
Очаквам, че банките, опериращи на българския пазар, които подлежат на тази проверка, няма да имат никакви проблеми, заяви Искров.
Той критикува коментарите на синдикалния лидер Константин Тренчев, който във вторник обяви, че над 30% са лошите кредити в българските банки.
Искров подчерта, че данните за българската банкова система са изключително прозрачни и достъпни и не е необходимо да се слуша, който и да е синдикален лидер да казва колко са просрочените кредити.
По думите на управителя на БНБ лошите кредити, които в момента са около 13%, сами по себе си не говорят нищо, защото има буфери за покриване на рисковете.
Управителят на "Уникредит Булбанк" Левон Хампарцумян смята, че лихвите у нас не са по-високи от тези в сравнимите с нас прибалтийски държави. Той определи поведението на банките у нас като рационално.
Нашата търговска политика не пречи на развитието на икономиката, категоричен бе Хампарцумян.
Още финансови новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!