Това съобщи представител на финансовото ведомство снощи на среща с журналисти.
Информацията бе потвърдена и от говорителя на Белия дом Джей Карни.
Карни обаче изрази увереността на администрацията на САЩ, че продължава да вярва в постигането на компромисно решение на въпроса с държавния дълг.
"Все така твърдо сме уверени, че компромисът е възможен", каза Карни.
Американският сенат няма да подкрепи плана за вдигането на тавана на държавния дълг и съкращаването на дефицита, разработен от председателя на Камарата на представителите в Конгреса, републиканеца Джон Бейнър.
Това стана ясно от писмо, подписано вчера от членовете на сенатското демократически мнозинство и традиционно присъединяващите се към тях независими сенатори.
Очаква се Планът "Бейнър" днес да бъде внесен за гласуване в Камарата на представителите.
Той предвижда съкращаване на държавните разходи с 917 млрд. долара за 10 години и вдигане на тавана на държавния дълг с 900 млрд. долара.
Само че сенаторите демократи, които са 51 на брой, и присъединилите се към тях двама независими законодатели потвърдиха, че няма да одобрят проекта.
На 16 май САЩ достигнаха сегашния таван на държавния дълг от 14,3 трилиона долара. Чрез прегрупиране на паричните потоци финансовото министерство успя да отложи настъпването на неплатежоспособността по задълженията на страната до 2 август.
През последните 24 часа на световния финансов пазар се появиха първите сигнали за нова криза, свързана с опасността САЩ да обяви дефолт по задълженията си, пише днес ИТАР-ТАСС.
Експертите отчитат рязко съкращаване на обема на краткосрочните междубанкови кредити.
"Световният финансов пазар върви към създаване на ситуация, при която ще бъде загубена ликвидност", посочва служител на една от водещите банки в лондонското Сити.
Фондовете, които работят на пазара на краткосрочни капитали, са започнали да натрупват в резервите си налични пари, за да имат необходимите средства за покриване на задълженията към вложителите в случай на евентуален дефолт.
"На пазара се усеща недостиг на еднодневни кредити, създадоха се условия за загуба на ликвидност в част от секторите на световния банков пазар", подчертава експертът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!