Президентът на САЩ Барак Обама е оказал натиск върху колегата си от Китай Ху Дзинтао за повишаване на курса на китайския юан заради необходимостта на установяване на нов баланс в световната икономика.
Това съобщи Ройтерс, като се позова на високопоставен представител на Белия дом.
На срещата между двамата държавни глави, състояла се в кулоарите на форума на Азиатско-тихоокеанско сътрудничество (АТИС) в Хонолулу, Обама е предупредил Ху, че Вашингтон вече губи търпение заради състоянието на американско-китайските икономически връзки.
Президентът на САЩ е изразил също недоволство от това, че американски компании са лишени от възможност да защищават в Китай правата си на интелектуална собственост.
По думите на представителя на Белия дом Барак Обама е бил "много прям" в изказа си пред Ху Дзинтао относно валутния курс и търговията.
Китайският президент реагирал на думите на думите на Обама с твърдението, че евентуално значително поскъпване на юана спрямо долара
изобщо няма да е от полза за САЩ,
въпреки настоятелните призиви на САЩ в тази посока, посочи китайски източник, цитиран от АФП.
"Дори юанът да поскъпне съществено, това не би решило проблемите, пред които са изправени САЩ", казал Ху Дзинтао.
Проблемите на САЩ, като търговския дефицит и високата безработица, не са причинени от обменния курс на юана, добавил Ху.
Китай ще продължи да смекчава обменния си режим постепенно, дори ако този ритъм изглежда твърде бавен на американците, подчерта той.
Най-ожесточените критици на Пекин в САЩ смятат, че курсът на юана сега е с 30% по-нисък от реалния.
Малко по-рано през деня вчера, на срещата на върха на АТИС, двамата президенти предложиха
различни подходи за противодействие на слабия глобален икономически растеж,
предаде Ройтерс.
Още тогава Обама разкритикува валутната политика на Китай, който поддържа нисък разменен курс на юана и отправи завоалирани заплахи за наказателни действия към Пекин, "ако не играе по правилата".
Той отбеляза, че САЩ се стремят да възвърнат влиянието си в региона, което, по думите му, е от първостепенен американски интерес.
Президентът отвърна на удара, като каза, че Китай иска повече влияние в качеството си на израстваща световна сила.
Той декларира ясно, че Пекин предпочита да работи по действащия модел на световната търговия, вместо да се включва в оглавяваните от САЩ опити за създаване на отворен пазар в азиатско-тихоокеанския регион.
Агенцията припомня, че американският президент, който е домакин на форума на АТИС, каза вчера, че вече е очертана рамката за споразумение за транстихооканско партньорство между САЩ и още осем държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!