Контролираната от републиканците Камара на представителите на американския Конгрес прие снощи законопроект, който орязва федералните разходи с 6 трилиона долара и изисква в конституцията да бъде направена поправка за балансиран бюджет, предаде АП.
Мярката бе приета с 234 гласа "за" срещу 190 "против".
По същество обаче тя е символична, понеже
почти сигурно ще бъде отхвърлена в Сената,
а президентът Барак Обама вече се закани да й наложи вето.
Демократите заявиха, че мярката с нейната комбинация от съкращения и разходни лимити ще ощети милиони американци, които разчитат на социални осигуровки, здравната програма "Медикер" и други програми за социално подпомагане.
По-рано вчера Обама и голям брой сенатори републиканци изразиха подкрепа за двупартийния план за съкращаване на дефицита, включващ повишаване на данъците в размер на 1 трилион долара.
Уолстрийт също приветства компромиса в преговорите за повишаване на лимита на държавния дълг.
Според Обама, ако лимитът за държавния дълг не бъде повишен до 2 август, САЩ ще бъдат изправени пред необходимостта да обявят дефолт по дълговите си книжа.
Преди ден агенция Egan-Jones
понижи рейтинга на САЩ
с една степен от ААА до AA+.
Основание за тази мярка са колосалния държавен дълг на страната, равняващ се на повече от 100% от брутния вътрешен продукт, и трудностите, които предстоят пред американската администрация в опитите й да съкрати държавните разходи.
Рейтинговата агенция отбелязва и че е възможно и следващо понижение на рейтинга на страната поради опасността от банкрут.
"Стандард енд Пуърс" пък промени рейтинговата си прогноза за САЩ - от "стабилна" до "негативна".
Това се отрази върху търговията на фондовите пазари, където златото поскъпна, преминавайки за пръв път границата от 1600 долара за тройунция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!