Държавният секретар на САЩ Джон Кери не е предлагал на властите на Кипър задкулисна сделка за спасяване на страната от неплатежоспособност и преговори по този въпрос с Никозия не се водят, подчертал за ИТАР-ТАСС високопоставен представител на Държавния департамент, пожелал анонимност.
По думите му "не съществува никаква секретна сделка с Кери" и "преговори за възможно предоставяне на финансова помощ на Кипър не се водят".
По-рано ИТАР-ТАСС съобщи, позовавайки се на кипърската телевизия Сигма, че Джон Кери се е обадил по телефона на кипърския финансов министър Михалис Сарис и е предложил съдействие за спасяването на водещите банки на страната.
В замяна на това САЩ поискали въвеждане на 15-процентен данък върху всички чуждестранни депозити,
което би нанесло пряк удар върху руските интереси в страната,
както и контрол върху газовите находища в изключителната икономическа зона на Кипър в Средиземно море, посочи телевизията, позовавайки се на източници от обкръжението на Сарис.
Кипърският финансов министър от 19 март е на посещение в Москва, където води преговори с руското ръководство за възможността за предоставяне на спешна антикризисна помощ на Кипър.
Според кипърски медии става дума за отпускане на нов кредит или пакет инвестиции в размер на 5,6 млрд. евро и смекчаване на условията на антикризисния заем в размер на 2,5 млрд. евро, който беше отпуснат на Кипър от Русия през 2011 г.
Европейската комисия призова Кипър бързо да представи
предложенията си за намиране на алтернативен начин за покриването на своя дял от финансовите нужди на страната в рамките на международния спасителен план, съобщи ДПА.
"Сега ние трябва да се движим с най-висока скорост и да работим интензивно с кипърското правителство и нашите международни партньори, за да начертаем жизнеспособно алтернативно решение, което да бъде приемливо за всички членки на еврозоната", заяви Саймън О'Конър, говорител на еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.
Той приветства новото предложение на Никозия, като заяви: "Изглежда, че сме свидетели на подобрен дух на сътрудничество от страна на кипърските власти" и добави, че "Европейската комисия ще оцени внимателно това предложение".
Правителството внесе вчера серия заоконопроекти, включително за
създаване на "фонд за солидарност" и за налагане на капиталов контрол на банките,
след като парламентът отхвърли в сряда план, който предвиждаше налагане на еднократен данък до 10 процента върху банковите депозити в страната.
Късно снощи депутатите прекратиха дебатите по новите проекти и ги отложиха за днес с мотива, че имат нужда от още време за консултации.
Германският финансов министър Волфган Шойбле обаче изрази скептицизъм относно предложенията на кипърското правителство за събиране на милиарди евро, необходими на страната за сключване на спасително споразумение, съобщи Ройтерс.
Според германския вестник "Билд" Шойбле заявил по време на среща на партиите от управляващата коалиция вчера следобед, че има дълбоки съмнения и че "само козметичните щрихи" няма да бъдат достатъчни.
Решение до понеделник или ЕЦБ спира финансирането на Кипър, пише в заглавие в. "Етнос", като подчертава, че банката е дала срок на Никозия до 25 март, за да намери решение за рефинансиране на кипърската икономика, като е предупредила, че в противен случай ще затвори кранчето към банките на острова.
В. "Вима" пише по този повод, че Кипър води последна битка за постигане на споразумение
на фона на жестоки условия, поставени на страната от ЕС
Обратното броене за Никозия започна. Усилията на правителството и цялото политическо ръководство в Кипър да се намерят съвместими начини за осигуряване на 5,8 млрд. евро са се натъкнали на непреодолими пречки.
Преговорите с Тройката международни кредитори ще продължат, посочва в. "Имерисия".В. "Катимерини" коментира, че заплахата от неконтролиран фалит и излизане на Кипър от еврозоната броди над острова, тъй като остават малко часове до изтичане на ултиматума на ЕЦБ, когато ще спре финансирането на страната.
В. "Кердос" описва като драматични събитията в Никозия.
Банките в Кипър ще фалират и страната ще излезе от еврозоната,
ако ЕЦБ спре финансирането, всички усилията на Никозия обаче се натъкват на нови пречки, поради което преговорите с кредиторите ще продължат и днес.
Европейските финансови министри дадоха да се разбере, че не може да има спасение на острова без "подстрижка" на банковите депозити над 100 хиляди евро, за момента обаче процентната ставка на извънредния данък не е уточнена, пишат още гръцките вестници.Няма страх за депозитите на кипърските банки в Гърция, цитира в. "Нафтемборики" финансовият министър на страната Янис Стурнарас.
Изданието определя като негативен резултата от разговорите, водени от кипърския финансов министър Михалис Сарис в Москва.Кипърски милионери, развиващи дейност в чужбина, са склонни да помогнат
на Кипър с финансови и други средства, съобщава в. "Филелефтерос".
Сред тях е и кипърската общност в Англия. Това казал пред вестника известният кипърски бизнесмен Тони Геролему, който работи във Великобритания.
В същото време уверения, че няма да изоставят Кипър дават представители на големи чужди компании, които въртят бизнес на острова, пише в. "Сайпръс мейл".
Кипърските милионери в чужбина заявяват, че се мобилизират и че са готови на всяка цена да помогнат на острова.
Кипър предостави финансова помощ на други три страни, изпаднали в криза, но за жалост, сега островът е забравен, казва Тони Геролему пред "Филелефтерос".
Изданието цитира и други шефове на компании в Кипър, които уверяват, че са съпричастни с правителството и че ще направят всичко възможно, за да помогнат за излизане на острова от финансовата криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!