С нов заем ли ще плащаме външния дълг?
Източник: netinfo

Най-разумният вариант за рефинансиране на външните ни дългове, които предстои да платим в началото на 2013 г., е да търсим заем.

Това заяви пред БНР Камен Колчев, главен изпълнителен директор на финансов холдинг "Елана" и член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

Това е дълг взет преди повече от десетина години и е логично, ако държавата не е натрупала достатъчно резерви по време на криза, такъв дълг да се рефинансира през международните пазари, смята Колчев.

По думите му единственото важно нещо е да не се шуми около това, за да не се повиши цената на нашето рефинансиране, както когато заменихме доларов дълг преди десетина години.

Колчев смята, че тази година България може без никакъв проблем да набере тези средства.

"Тя е една от малкото държави и единствената европейска с повишен кредитен рейтинг. Дългът на държавата е смешно нисък на фона на онова, което виждаме в Европа", коментира той.

Колкото до готвените промени в Закона за управление на Сребърния фонд, които бяха публикувани на страницата на Министерството на финансите, Колчев коментира, че става дума за гаранции за сигурността на пенсионната система, а в този смисъл грешни политически решения не трябва да бъдат допускани.

Колчев заяви, че фондът е предназначен да осигури стабилност на пенсионната система и допълнителни средства.

Той определи начина на управление на фонда като твърде консервативен. По думите му във времена на криза това е донакъде оправдано, но доход от 0,5 до 1,5% дори не отразява инфлацията. От тази гледна точка

по-активното и по-дългосрочно управление на фонда е положително решение,

смята Колчев. Той изтъкна като положително либерализирането на режима на управление на Фонда и инвестирането на средствата по начин, който носи по-голяма доходност.

Много е важно кой ще управлява този фонд, колко прозрачно ще е това управление и какъв обществен контрол ще има върху това управление, заключи Колчев.

Мартин Димитров: Има риск да станем неплатежоспособни

"Ако България започне да изглежда неплатежоспособна, каквито рискове се появяват, това може да свали кредитния й рейтинг, да доведе до вдигане на лихвите и до отлив на инвеститори.

Правителството има още малко време да реагира, но ако не предложи ясен план, ще е закъсняло фатално", коментира пред БНР Мартин Димитров от СДС.

Хасан Адемов от ДПС коментира, че не трябва да забравяме, че бюджетът за 2012 е приет с дефицит от един милиард.

Това означава, че тези дефицити, ако не бъдат покрити с преизпълнение на приходите в бюджета, което е изключително трудно, трябва по някакъв начин да се търсят заеми.

Неслучайно председателят на Бюджетната комисия Менда Стоянова признава, че трябва да се търсят външни и вътрешни заеми, за да може да се покрие тази фискална цел, заяви Адемов.

Той добави, че България е стабилна от гледна точка на фискалните позиции, защото съотношението дълг към брутен вътрешен продукт е едно от най-ниските - към 15%.

Има и нещо друго, което е важно - ако продължаваме с тези темпове да харчим парите от фискалния резерв, както казва бившият министър на финансите Пламен Орешарски,

в началото на следващата година е възможно да нямаме изобщо фискален резерв,

предупреди Адемов. Той припомни, че в последните две години и половина вътрешният дълг е увеличен близо с два милиарда лева, а резервът е намалял с близо 3,5 - 4 млрд., което значи, че към 5 милиарда са изхарчени от това правителство, без да е ясно точно за какво.

Очевидно това решение клони към възможности за търсене на външен или вътрешен заем, заключи Адемов.

Повече икономически новини в PariteNi.bg

- Скъпа, какви са тези подаръци в коридора? - Не ги пипай! Те са за нашата готвачка, за чистачката и детегледачката! - Ама ние нямаме…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп обвини Байдън за войната в Украйна

Тръмп обвини Байдън за войната в Украйна

Свят Преди 3 минути

Обвинението беше отправено в публикация в социалната мрежа на милиардера Truth Social

Украинският външен министър покани колегите си от ЕС в Лвов на 9 май

Украинският външен министър покани колегите си от ЕС в Лвов на 9 май

Свят Преди 8 минути

Решението е взето в координация с европредседателството на Полша и с върховната представителка на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас

Очаква се МВнР да потвърди има ли загинал българин след инцидента с микробус в Дунав

Очаква се МВнР да потвърди има ли загинал българин след инцидента с микробус в Дунав

България Преди 2 часа

Съобщава се, че водолазите са намерили потъналия микробус и са открили една жертва, за която се предполага, че е шофьорът

<p>ДПС-ДПС решава дали да продължи&nbsp;подкрепата за кабинета</p>

Преди втория вот на недоверие: ДПС-ДПС решава да продължи ли подкрепата за кабинета

България Преди 2 часа

От решението на хората около Доган ще стане ясно колко гласа ще останат в подкрепа на правителството

,

В Германия вече няма да дават паспорт след три години

Свят Преди 2 часа

Бъдещото германско правителство планира да затегне мерките за миграцията

,

Истински Индиана Джоунс: 3-годишно дете откри древен скарабей на семейна разходка

Любопитно Преди 2 часа

Този конкретен екземпляр е бил открит в подножието на Тел Азека

Първите стъпки към Луната: Компания тества център за данни извън Земята

Първите стъпки към Луната: Компания тества център за данни извън Земята

Любопитно Преди 2 часа

Как е възможно това четете в следващите редове

,

Облачно и дъждовно: Какво време ни очаква във вторник

България Преди 2 часа

Максималните температури - между 10° и 15°, в София - около 12°

Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp

Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp

Технологии Преди 2 часа

Започна знаково антимонополно дело срещу компанията на Зукърбърг

Макрон иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава

Макрон иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава

Свят Преди 10 часа

Френският лидер каза още, че утре ще разговаря по този въпрос с израелския премиер

Трета победа за Добрин в “Sesame Турнири на волята”

Трета победа за Добрин в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 10 часа

Геройското завръщане на Раду разтърси надпреварата, но не успя да спре лидера

Ватиканът обяви Гауди за "блажен"

Ватиканът обяви Гауди за "блажен"

Свят Преди 10 часа

Гауди е известен най-вече със своята все още недовършена монументална творба - катедралата „Саграда Фамилия“ в Барселона

Земетресение разтърси Калифорния

Земетресение разтърси Калифорния

Свят Преди 10 часа

Трусът е бил с дълбочина от 13,4 км

Украйна: Русия изстреля ракета по град Суми

Украйна: Русия изстреля ракета по град Суми

Свят Преди 11 часа

Обществената телевизия "Суспилне" информира за взривове в Суми

Гордост! Иван Димов грабна злато от Европейското по вдигане на тежести

Гордост! Иван Димов грабна злато от Европейското по вдигане на тежести

България Преди 11 часа

В двубоя среброто е за Берделидзе с 276 килограма, а бронзът е за арменеца Чолакян с 275 килограма

Микробус излетя от пътя, приземи се в река Дунав

Микробус излетя от пътя, приземи се в река Дунав

Свят Преди 11 часа

Паспорт на български гражданин е намерен на мястото на инцидента