Българите ни дават уроци по данъчна администрация, пише днес румънският вестник "Адевърул" (Adevarul.ro). Изданието се позовава на анализ на агенция Ройтерс, в който се посочва, че България е привлякла до момента около 2500 компании от Румъния. (Вж. статията)
"И ако в нашата страна се прилага принципът: "хвани фирмата и й вземи парите", то съседите на юг от Дунава са си дали сметка, че е по-практично "да вземеш по-малко, но от повече фирми", коментира вестникът.
Изданието отбелязва няколко
причини, поради които
предприемачите биха предпочели да
открият фирма в България:
данъчното бреме е по-облекчено, бюрокрацията е по-малка, разходите за работна ръка са по-ниски. Същевременно цените на имотите и наемите са почти на половината на тези в Румъния, а минималният капитал за откриване на фирма е символичен: 1 евро, посочва "Адевърул".
България е финансово привлекателна, защото в момента има един от най-ниските данъци върху печалбата в Европейския съюз - само 10%, а данъкът върху дивидентите е 5%. За сравнение в Румъния плоският данък е 16%, посочва представител на първата румънска адвокатска къща, открила свой офис в Русе.
Като
друго
предимство
за предприемачите вестникът отбелязва факта, че в България никоя фирма не дължи ДДС от момента на откриването си, а това става по-късно, и то само ако оборотът й надвиши около 25 хил. евро за последните 12 месеца.
Българското правителство обаче има лоши новини за румънските собственици на автомобили, които ги регистрират в България заради по-ниските такси, след като българският финансов министър Симеон Дянков съобщи, че от 2012 г. собствениците на стари автомобили с висока степен на замърсяване ще плащат много по-големи такси за регистрация, посочва още изданието. Над 100 хил. коли, регистрирани в България, се движат по пътищата на Румъния, сочат данни на румънската Пътна полиция.
Същевременно
вестник "Евениментул зилей"
съобщава, че румънският Сенат е взел
решение вчера за
намаляване на плоския
данък от 16 на 10%
въпреки съпротивата на правителството на премиера Емил Бок. Освен от опозицията решението на Сената бе подкрепено и от някои от сенаторите от управляващата Демократично-либерална партия (ДЛП). Засега обаче намаляването на плоския данък остава само на хартия, тъй като окончателното решение трябва да бъде гласувано от Камарата на депутатите, отбелязва изданието.
Правителството се противопоставя на намаляването на данъка заради опасността от отваряне на дупка в бюджета, която ще застраши плащането на пенсиите и заплатите. Опозицията обаче твърди, че по-високият данък в Румъния намалява конкурентоспособността й спрямо нейните съседи.
"Българите и унгарците ни крадат инвеститорите. След като така или иначе ще сключим предпазно споразумение с Международния валутен фонд, нека да вземем тази мярка за възстановяване на икономиката. Сумите, които ще намалеят в бюджета, ще ги допълним от споразумението с МВФ", предлага сенаторът либерал Дан Раду Рушану.
България и
Македония са сред страните, които са
подобрили системите си за плащане на
данъци и такси,
докато Румъния е рай на бюрокрацията, пише румънският информационен сайт "Зиаре", като цитира данните от проучване на одиторската компания "ПрайсУотърхаусКупърс" (PwC.com).
Изследването е посветено на времето, което се налага на гражданите на различни държави да прекарат по гишета в стремежа да си платят данъците и за лекотата, с която може да се осъществи плащането на данъци и такси. В него са обхванати 183 държави.
Румъния е рай на бюрокрацията, посочва сайтът и допълва, че страната се нарежда на 153-то място в класацията. На всеки румънец му се налага да изгуби 222 часа на година, за да си плати данъците, а тенденцията е към увеличаване на бюрокрацията, тъй като през 2009 г. за същата цел румънските граждани са имали нужда от 202 часа, а през 2006 г. - 190 часа.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!