Известният американски икономист и професор от Нюйоркския университет Нуриел Рубини заяви, че най-тежките моменти от финансовата криза са отминали, предаде Ройтерс.
Според Рубини, който е известен с мрачните си и песимистични прогнози, на САЩ е необходим допълнителен пакет от мерки за стимулиране на икономиката до края на тази година, тъй като равнището на безработицата приближава 10%.
Икономиката на страната вече "достигна дъното" или се приближава до него и възстановяването ще бъде много бавно. Икономистът предполага, че САЩ ще останат в рецесия до края на годината.
"Има светлина в края на тунела и тя е истинска, а не от фаровете на задаващ се насреща влак", посочи Рубини във връзка със сегашното състояние на икономиката.
Рубини посочи, че за новия пакет от мерки за стимулиране на икономиката трябва да бъде заделена сума в размер на 200-250 млрд. д., която според него "не е нито твърде малка, нито твърде голяма".
Икономистът се безпокои, че ако бъдат инжектирани твърде много средства на финансовите пазари, ще възникнат опасения за финансова нестабилност в САЩ.
Рубини отбеляза, че докато икономиките на развитите държави се очаква да се възстановят бавно, то развиващите се пазари се "намират в по-добра форма" за излизане от рецесията.
Междувременно изследователската компания РиълтиТрак публикува доклад, според който над 1,5 млн. жилища в САЩ са били иззети от банките през първите шест месеца на годината, тъй като собствениците им не са успели да платят вноските по ипотечните си кредити.
Според данните на компанията само през юни 2009 г. над 336 000 души са получили известия за лишаване от право на ползване на жилището заради неплащане на кредитни задължения.
"За четвърти пореден месец подобни известия получават над 300 000 месечно", сочи докладът.
Този процес е най-динамичен в щата Невада, където през първите 6 месеца на годината известия са получили 6% от собствениците на ипотекирани жилища. На второ място е щата Аризона, а на трето - Флорида.
Правителството на Барак Обама по-рано обяви план за подкрепа на собствениците на ипотекирани жилища. Планът предвижда допълнително финансиране за 4 или 5 млн. добросъвестни собственици, което ще направи ипотеката им по-достъпна. Правителството ще отпусне още 75 млрд. д. в подкрепа на между три и четири млн. американци, които са изправени пред опасността да загубят жилището си.
Експертите обаче засега не се решават да прогнозират какви ще са резултатите от правителствената мярка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!