Чуждите фирми си стягат багажа и напускат един от най-новите, отдалечени и бедни краища на Европейския съюз - България, докато парламентарните избори наближават, пише Ройтерс в коментар.
Агенцията дава за пример затварянето на предприятието за хартия в Стамболийски. Собственикът й - базираната в ЮАР Mondi, я затвори, защото глобалната рецесия е намалила търсенето.
Хората от Стамболийски и икономистите обвиняват некомпетентността на правителството за това, че страната се е оказала неподготвена за кризата.
България е уязвима, защото не се е възползвала от неотдавнашния икономически бум, за да поднови инфраструктурата или да се справи с корупцията и организираната престъпност.
Приходите от чужбина са спаднали наполовина до 995 млн. евро за първите четири месеца на тази година. Някои инвестиции от Китай и Близкия Изток все още продължават, но икономистите очакват преките чуждестранни инвестиции да спаднат поне наполовина до 3-3,5 млрд. евро за цялата година.
Кризата все още не е била усетена толкова болезнено, колкото в Латвия или Унгария, но изследване на държавната агенция НЦИОМ показва опасенията на 38% от българите, че може да загубят работата си през следващите шест месеца.
Повече от половината са се отказали от планове за лятна почивка или подобрения на дома си.
Правителството обещава, че безработицата ще остане под 10%, отбелязва Ройтерс. Понастоящем в страната без работа са 7% от хората в трудоспособна възраст.
Очакванията са годините на предпазлива политика и натрупването на 22,7 млрд. лева твърд валутен резерв, над 30% от БВП, да предпазят икономиката. Въпреки това над 5000 души губят работата си всеки месец.
Анализаторите предупреждават, че на следващото правителство в София може да се наложи да потърси заем от МВФ, подобно на Румъния, Унгария и Латвия.
Няма спешна нужда от пари, но очевидно на макроикономическо ниво някой е спрял кранчето, казва Ларс Кристенсен, икономист в "Данске банк".
Турски, гръцки, британски и испански компании се изтеглят от България.
Икономистите смятат, че свежи капитали може да дойдат от Китай, който е третата най-голяма икономика в света, и се стреми да диверсифицира инвестициите си, или от някои арабски страни.
Миналият месец китайският производител на автомобили "Грейт уол" започна строежа на автомобилен завод, а други китайски инвеститори обмислят енергийни проекти, включително въздушни електростанции и петролна рафинерия.
По-рано тази година инвестиционен фонд на Султана на Оман купи дял в българската Корпоративна търговска банка и съобщи, че разглежда възможностите за инвестиции в туризма и енергетиката.
Емирът на Катар посети страната два пъти тази година, за да прецени потенциала на недвижимите имоти, туризма и енергетиката. Подобни проекти предлагат надежда, но не помагат за смекчаване на последиците от кризата, подчертава Ройтерс.
Според някои анализатори, 1/3 от 150-те хиляди работещи в текстилната индустрия ще загубят работата си тази година, докато инвеститорите търсят по-евтина работна ръка на места като Украйна и Молдова.
Финансовите услуги и недвижимите имоти, довели повечето от шестте милиарда евро годишни чуждестранни инвестиции, са замръзнали.
Текущият български дефицит остава на опасно високото равнище от 22% от БВП, едно то най-високите в ЕС. Ако София се принуди да изчерпи запасите си от чужда валута, за да покрие дефицита, България може да се принуди да изостави обвързването на българската валута към еврото, което мнозина смятат за гаранция за икономическа стабилност.
Анализаторите смятат, че София трябва да предложи реалистично обещание за подобрение на инфраструктурата и да покаже резултати в борбата с корупцията, за да възстанови доверието на Брюксел, че може да се разпореди успешно с 11 милиарда евро фондове на ЕС и да привече обратно инвеститорите.
"Наистина е зле. Безработицата ще скочи. Какво ще правим? Ще трябва да крадем, какво друго", казва 35-годишният Тодор Митрев, строителен работник и баща на две деца, който не е имал стабилна работа от две години. "Правителството е виновно", завършва Ройтерс с цитат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!