Най-бедната страна в Европейския съюз (ЕС) България бавно се възстановява от рецесията.
Това съобщава "Ройтерс" в анализ за ключовите политически рискове в България.
Забавените реформи и несигурността във връзка с икономическата политика подкопават подкрепата за правителството на малцинството на премиера Бойко Борисов.
Въпреки това то все още изглежда стабилно, тъй като се радва на подкрепата на десните партии, а опозицията е слаба, отбелязва "Ройтерс".
Икономическата криза, съчетана със скрити дефицити, разкрити през април, принудиха балканската страна да се откаже от плановете си за бързо влизане в еврозоната, припомня агенцията.
Освен това рецесията принуди правителството да се бори с увеличаващите се фискални дефицити.
Кабинетът на Борисов трябва да покаже резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, за да запази доверието на ЕС, да спечели доверието на инвеститорите и да гарантира бързото влизане в Шенгенското безвизово пространство, се казва още в анализа.
Миналата година българската икономика се сви с 4,9%. Растящият износ издърпа страната от рецесията през второто тримесечие на 2010 г., но бавното възстановяване на външното търсене и все още инертния външен кредитен пазар по всяка вероятност ще попречат на възстановяването на икономиката на страната.
Според правителството БВП ще има растеж от 3,6% през 2011 г., но много анализатори прогнозират само около 2% ръст.
Ако икономиката не се възстанови с прогнозираните от правителството темпове, приходите от данъци ще останат ниски, докато социалните трансфери на държавата се увеличават, което ще увеличи дълговото бреме.
България все още има значителен фискален резерв, но ниските приходи могат да я принудят да търси спешно финансиране от външните пазари, което ще има висока цена.
Кабинетът замрази заплатите и отряза държавните разходи с около 20% през 2010 г., но като цяло разходите за годината ще бъдат по-високи, тъй като правителството се опитва да избягва протестите и да не намалява разходите за здравеопазване и инфраструктура.
Кабинетът планира да запази данъците на същото ниво през следващата година и да не повишава харчовете, за да избегне по-нататъшен спад във вътрешното търсене и да насърчи икономическия ръст. Въпреки това пенсионните вноски ще бъдат увеличени с 1,8%, за да бъде подкрепена задлъжнялата пенсионна система.
Ако икономическият ръст не достигне прогнозите на правителството, това едва ли ще удари по българския лев, но може да увеличи цената на българските дългове и да направи достъпът на България до международно финансиране по-труден.
Кабинетът обеща да реформира неефективната здравна система, но реформата беше възпрепятствана от протестите на лекарите. Заплахата от масови стачки принуди правителството да отложи реформирането на пенсионната система.
Страхът от обществено недоволство и наближаващите мести и президентски избори следващата есен може още повече да забавят реформите.
Усвояването на средства от еврофондовете се подобри през миналата година, но страната все още усвоява едва около 8% от седемте милиарда евро, които трябва да получи до 2013 г., главно заради бавната администрация и липсата на добре изготвени проекти.
Откриването на хронични дефицити и глобите от ЕС за нередности засилиха страховете на държавните служители, които проверяват два пъти по-усърдно проектите, за да избегнат грешки, които биха могли да забавят процеса.
"Ройтерс" отбелязва, че трябва да се проследи дали правителството ще продължи реформите и ще намали неефективните разходи или безпокойството за популярността му и страхът от обществено недоволство ще забавят реформите.
Дали правителството ще може да подобри усвояването на средствата от еврофондовете? Ако това не стане, е малко вероятно да се промени стойността на активите, но може да отблъсне чуждестранните инвеститори, да забави подобряването на инфраструктурата и да подкопае възстановяването на икономиката.
Корупцията и организираната престъпност продължават да разяждат балканската страна 20 години след рухването на комунизма.
Шурабаджанащината и необходимостта от раздаване на подкупи за осигуряване на бизнес сделки отблъскват чуждестранните инвеститори и подкопават икономическия растеж.
Усилията на правителството за справяне с организираната престъпност и корупцията бяха похвалени от ЕС, но все още не са осъдени корумпирани високопоставени служители и гангстери.
Неотдавнашното оправдаване на бивши членове на правителството и на криминални босове ще направи по-трудно за правителството да докаже, че може да наложи строго върховенство на закона.
Правителството планира да създаде две агенции за борба с корупцията и специализирани съдилища, които да ускорят делата срещу корумпирани служители и мафиотски босове, но е изправено пред съпротива от страна на съдебната система.
"Ройтерс" отбелязва, че трябва да се проследи дали правителството ще запази политическата си воля да се справи с корупционните практики. Това е малко вероятно да промени пазарите в краткосрочен план, но изпраща важен сигнал, че България се превръща в място за по-лесно правене на бизнес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!