Германия и Франция подкрепят рекапитализирането на европейски банки и са за значителни промени в европейските договори.
Това стана ясно след днешната среща в Берлин между германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози.
Няма да влизаме в детайли днес, ще представим цялостен пакет за стабилизиране на еврозоната в края на месеца, съобщи Меркел на съвместна пресконференция със Саркози.
Двамата лидери обаче намекнаха, че предложенията ще включват план за рекапитализиране на европейските банки, ускоряване на икономическата координация между страните от Еврогрупата и разрешаване на дълговите проблеми на Гърция.
Германия и Франция носят особено голяма отговорност за стабилизирането на еврото, отбеляза Саркози.
Той изтъкна, че е необходимо да бъде намерено "трайно и всеобхватно" решение на кризата в еврозоната "преди края на месеца, защото Европа трябва да реши своите проблеми до срещата на върха на Г-20 в Кан" на 3 и 4 ноември.
Попитана дали всички европейски банки ще бъдат рекапитализирани, Меркел не отговори директно. Тя се ограничи да каже, че всички банки в еврозоната ще бъдат оценявани по едни и същи критерии.
"Решени сме да направим това, което е необходимо, за да осигурим рекапитализирането на нашите банки", заяви канцлерът. Тя обясни, че Германия и Франция искат едни и същи критерии, които да бъдат приети от всички страни.
По-рано тази седмица, германският канцлер се обяви за координирана рекапитализация на европейските банки.
Те трябва да се опитат първо да намерят нужния им капитал на пазара, преди да се обърнат към съответните правителства, обясни своята позиция тя.
Меркел подчерта, че подсиленият наскоро Европейски фонд за финансова стабилност (ЕФФС) на обща стойност 440 милиарда евро трябва да бъде използван само ако страна от еврозоната не може да осигури парите, необходими на дадена банка.
Франция обаче изглежда иска да черпи ресурси директно от ЕФФС, вместо да взима пари от своя бюджет, за да рекапитализира своите банки, които са сред най-големите кредитори на Гърция.
Меркел настоява предстоящата на 17 и 18 октомври в Брюксел среща на върха на Европейския съюз да изпрати ясен сигнал по въпроса, в опит да бъде възстановено доверието на пазарите.
Германия и Франция, на които общо се пада около една втора от брутния вътрешен продукт на еврозоната, по правило провеждат срещи преди заседания на Европейския съвет (срещите на върха на ЕС), за да подготвят общи позиции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!