Уа авляващите се отказват от намерението да бъдат облагани с т.нар. данък "лукс" имотите с данъчни оценки над средните за общината, в която се намират, съобщи БНР.
В поредните промени на проектозакона за местните данъци и такси ще бъде записано, че като луксозни ще се определят жилищата с данъчна оценка над 300 хил. лв.
Поредните промени връщат първоначалната философия на така наречения "данък лукс", която залегна в антикризисните мерки, одобрени още напролет.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова потвърди пред националното радио, че данъкът няма да стъпва на средни данъчни оценки.
По думите й трябва да се направи анализ дали прагът богатство да е 300 хил. или по-нисък, за да не се окажат имотите с такива оценки предимно хотели по морето.
Целта не е да се натоварва допълнително бизнесът, уточни Стоянова.
И според сдружението на общините прагът, който се поставя, е твърде висок.
Допълнителен данък ще се плаща за всеки хиляда лева над прага.
По този начин данъкът няма да е еднакъв за имот на стойност 1 млн. лв. и за къща, която надскача 300-те хиляди само с един лев.
В интервю за в. "24 часа" преди два дни кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че софиянци няма да плащат данък лукс.
Работим за по-справедливо определяне на данъците, защото сега коефициентите са по зониране от края на 90-те години, обясни тя.
Променят критериите за данък "лукс"
Според поредните промени в проектозакона за местните данъци с данъка ще бъдат облагани не имоти с оценка над средната за съответната община, а такива с данъчна оценка над 300 хил. лв.
9 ноември 2010, 21:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!