Промените в т.нар. закон за Сребърния фонд може да не бъдат приети във вида, предлаган от правителството.
Това каза пред журналисти в парламента председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ).
Вчера правителството реши до 30% от средствата в Сребърния фонд да могат да се инвестират в държавни ценни книжа, при това още тази година.
Предвижда се процентът да се увеличава плавно, като догодина ще достигне 40%.
Заради идеите си да инвестира пари от фонда в български ценни книжа правителството стана обект на остри критики от централната банка БНБ.
По думите на Стоянова преди депутатите да вземат окончателно решение щяло да се мине през дълга процедура.
Чака се отговор на питане към ЕЦБ за фонда
Ще изчакаме проекта на правителството за Сребърния фонд да дойде в парламента, както и отговора на ЕЦБ, към която Министерството на финансите е отправило запитване във връзка с някои текстове, обясни Стоянова.
След това намерението било предложенията да бъдат поставени на широко обсъждане, на кръгла маса с икономисти, финансисти, специалисти, и едва тогава да бъде взето решение дали законът ще бъде приет точно в този вид, с тези текстове, които предлага кабинетът или по някои от тях ще има промени.
Най-дискутираният текст, посочи Менда Стоянова, е за възможността Сребърният фонд да купува български ценни книжа, което е и основният въпрос в питането към ЕЦБ - дали има противоречие с европейските директиви и регламенти.
Ако има колизия между това предложение и мнението на ЕЦБ, ще направим необходимите промени в посока на европейските изисквания в тази сфера, категорична беше Стоянова.
Според нея не би следвало да се дават оценки дали инвестирането на част от парите на фонда заплашва фискалния резерв.
В настоящия закон за Сребърния фонд има широка възможност средствата да бъдат инвестирани не само в ДЦК на други държави, но и в облигации, издадени от различни институции на други държави, включително общини, отбеляза председателят на бюджетната комисия.
Допускали се инвестиции и в акции на чужди компании, които се търгуват на борсата при определено ниво на кредитен рейтинг. И до момента, подчерта Менда Стоянова, има много възможности да се правят инвестиции в различни активи - повече или по-малко рискови, решението за това е на управителите на фонда.
По думите й досега управителният съвет на Сребърният фонд е вземал единствено и само най-консервативното решение - ниска доходност, но сигурност за главницата.
Не смятам, че промяната в закона и включването на възможността за инвестиране в български ценни книжа в момента е "разковничето, което ще наруши финансовата стабилност или фискалния резерв", заяви Стоянова.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!