Българското правителство планира да намали до 2,5% дефицита в бюджета за 2011 г., предвижда проектобюджетът за следващата година.
Правителството се надява възстановяването на икономиката да повиши приходите в държавата, пише Ройтерс, като се позовава на документа, с който разполага.
Проектът на финансовото министерство е раздаден на синдикатите, работодателските организации и сдружението на общините за предварителни сондажи.
Бюджетът за 2011 г. най-вероятно ще бъде одобрен от правителството през следващата седмица, пише агенцията, цитирайки източник от министерството, пожелал да остане анонимен, тъй като документът все още не е официален.
Продължилата дълго рецесия и скритите дефицити, натрупани от предишното управление, удариха по българските държавни финанси и правителството трябваше да ревизира прогнозите си за изпълнението на тазгодишния бюджет, припомня Ройтерс.
Кабинетът прогнозира ръст на БВП от 3,6% за 2011 г., което означава, че
българската икономика трябва да произведе рекордните 77,113 млрд. лв.
За сравнение в актуализирания бюджет за тази година очакваният БВП е 68,135 млрд. лв.
Правителството очаква ръст от 5,3% на приходите в хазната, които трябва да достигнат 25,8 млрд. лв. Харчовете на държавата остават на нивото от 2010 г. - 27 млрд. лв.
Анализатори, цитирани от Ройтерс, прогнозират в най-добрия случай нулев растеж за българскатa икономика за 2010 г. и критикуват българското правителство за прекалено оптимистичните прогнози за растеж през следващата година.
Според някои финансисти прекалено оптимистичната прогноза позволява на кабинета на Борисов да избегне болезненото орязване на разходи, а това може да се окаже голям проблем за бюджета по-късно през годината и да наложи актуализация, както стана тази година.
Ройтерс напомня, че заради валутния борд в България инструментите за осъществяване на монетарна политика са ограничени и фискалната политика на правителството е основното средство за влияние над икономиката.
Правителствоито планира да удържи харчовете си на 35% от БВП и да замрази заплатите в публичния сектор и пенсиите.
Освен това София ще издаде облигации за 1 млрд. евро на международните пазари и 800 млн. лв. на българския пазар, предвижда проектобюджетът.
В момента отношението на държавния дълг към БВП в България е 15%, едно от най-ниските в ЕС, напомня още Ройтерс.
В. "Труд", който също разполага с документа, коментира, че догодина правителството няма да може да покрива бюджетните дупки с фискалния резерв, тъй като той ще е на минимално допустимото си ниво - 4,5 млрд. лв.
Целият бюджет за догодина се крепи на вярата, че икономиката ще потръгне и ще се съберат рекордни приходи, коментира в. "Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!