Депутатите приеха окончателно бюджета на Здравната каса за 2013 г.
При обсъждането в пленарна зала участва и управителят на НЗОК Пламен Цеков.
Мнозинството реши здравната вноска да остане 8%.
Таксата за личния лекар не бе свалена за възрастните хора на 1,50 лв. за посещение, както поискаха депутатите от Коалиция за България.
Бюджетът на НЗОК за 2013 г. е общо 2,7 млрд. лв.
За здравноосигурителни плащания за първична извънболнична медицинска помощ са предвидени 176 млн. лв., за здравноосигурителни плащания за специализирана извънболнична медицинска помощ са отделени 178 млн. лв., за дентална помощ са предвидени 106,5 млн. лв.; за медико-диагностична дейност - 71,5 млн. лв.; за лекарствени продукти - 534 млн. лв.; за медицински изделия - 70 млн. лв.; за болнична медицинска помощ - 1,2 млрд. лв.
Предвижда се резервът, включително за непредвидени и неотложни разходи, да е 269 млн. лв.
Здравната каса ще определя за всяка районна каса годишен прогнозен план за обем дейност и стойност на разходите, разпределени по месеци,
а в договорите с изпълнителите на болнична медицинска помощ съгласно Закона за здравното осигуряване се определя годишен прогнозен план за обем на дейност и стойност на разходите, разпределен по месеци и тримесечия, реши още мнозинството.
Този текст предизвика остър спор в парламента.
Според Мая Манолова от "Коалиция за България" новите правила са част от реформа за ликвидиране на общинското здравеопазване. Тя поиска прогнозата за обем дейност да отпадне.
Ръководството на касата вече предварително знаят в един район колко ще са пациентите с язва, и колко - с херния, възмути се Манолова.
Нигяр Джефер от ДПС пък заяви, че именно този текст, с който на практика се определя месечен лимит на клиничните пътеки, може да стане причина за отказ на Българския лекарски съюз да подпише рамков договор за догодина.
Друг спорен момент в бюджета за депутатите бе прехвърлянето на средства от МЗ за здравнонеосигурени лица, предложено от Министерския съвет.
Трансферите от здравното министерство за здравнонеосигурени лица трябва да включват: дейности по амбулаторно проследяване на болни с психични заболявания; дейности по амбулаторно проследяване на болни с кожно-венерически заболявания; интензивно лечение; един профилактичен преглед и изследвания за всички здравно неосигурени жени, прие мнозинството.
Манолова предложи параграфът с този текст да отпадне. "За какво ще се използват здравните осигуровки е решение на едно лице – финансовия министър. Той се разпорежда с нещо, с което няма право да се разпорежда", заяви депутатът.
Управителят на Здравната каза Пламен Цеков отговори на въпросите от опозицията за трансферите на пари от НЗОК към Здравното министерство, които Конституционният съд обяви за противоконституционни.
Цеков обясни, че КС регламентира трансферът от НЗОК към Министерство на здравеопазването да не се реализира по познатата схема, но там нямало и дума как да бъдат изхарчени тези пари.
Средствата са по сметките на НЗОК, те се акумулират в течение на годината и са около 41,8 млн. лв., уточни той. Управителят на касата не може да се разпорежда с тези пари без санкция на НС. Има внесен законопроект в НС за актуализация на бюджета на НЗОК с тези 41 милиона лева, напомни Цеков.
"Очакваме решението на народните представители да се произнесат по въпроса. В момента изпълняваме бюджета така, както е гласуван тук в зала, следваме стриктно буквата на закона и се стремим да реализираме политиките, заложени в бюджета", посочи той.
"Ако гласувате тези 41 милиона да бъдат актуализирани и да бъдат включени в разходната част на НЗОК за 2012 г., ние също да можем да оперираме с тях", поясни Цеков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!