Това, което може да направи сегашното правителство за АЕЦ "Белене", е да даде всичко на прокурор.
Това заяви при посещението си при площадката на централата премиерът Бойко
Борисов.
Още днес ще говоря и помоля главния прокурор за много пълна и обстойна проверка, допълни той. Борисов уточни, че има доклад на ДАНС, който точно и ясно описва нарушенията.
Време за колебания няма, аз съм категоричен, че няма да загробя 2 млрд. лева, ако няма стратегически европейски инвеститор за проекта, допълни министър-председателят.
По думите му в момента се водят разговори и се очаква резултат до 2-3 седмици.
Ценното на тази площадка е, че имаме европейско разрешение за строителство на ядрена централа, което друга държава няма, каза още Борисов.
Той изрази възмущението си, че се краде скрап от площадката и че на нея е оставено оборудване за милиони левове.
Около 600 млн. евро са документираните и осчетоводени разходи на площадката на АЕЦ "Белене" от последния "напън за строителство", съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
По думите на Трайков освен тази сума има и незнайно колко разходи по този проект от 80-те години на миналия век насам. В отговор на въпрос
кой ще понесе вината за тези разходи, без да има свършено нещо,
Трайков заяви, че вина ще понесе някой, когато се прецени, че има криминално деяние и проектът АЕЦ "Белене" е заровен.
На въпрос дали чрез преразглеждане на сключени вече договори може да се очаква нещо да бъде свършено срещу тези пари, Трайков отговори "как може похарчените вече пари, които са използвани за нещо, да станат по-полезни, отколкото са в момента?".
Министърът добави, че няма конкретни инвеститорски намерения за новата централа.
Той не се ангажира с конкретен срок за отговор на руското предложение строителните дейности по проекта да продължат с руско финансиране.
"Нищо няма да се прави през главата на хората и необмислено", заяви министърът.
През 1990 г., по време на правителството на Андрей Луканов, проектът "Белене" бе замразен след остри протести от страна на екологични организации, както и на активисти и депутати от комунистическата партия, току що преименувала се на БСП.
През 2002 г. се взема решение съществуващата конструкция да се разчисти.
През 2003 г. Русия заявява готовност да поеме доизграждането.
През 2006 г. руската компания "Атомстройекспорт" е избрана за изпълнител, година по-късно Европейската комисия дава положително мнение за плановете на българската Национална електрическа компания да построи нова АЕЦ.
По-голямата част от изразходваните за АЕЦ "Белене" пари са дадени за разработване на проекта, а едва
97 млн. евро са похарчени за разрушаване на съществуващата инфраструктура
на площадката. Това коментира днес пред журналисти председателят на сдружението "Булатом" и управител на консултантската компания по проекта "Риск инженеринг" Богомил Манчев.
Той коментира това по повод изказването на министър Трайчо Трайков, че на площадката на централата досега са изразходвани 600 млн. евро.
Не ми е известно да са осчетоводявани разходи, без срещу това да е извършено нещо, каза Богомил Манчев в отговор на въпрос за годишната издръжка на обекта.
Манчев отбеляза, че за миналата година са били отпуснати един-два милиона лева. В предприятието АЕЦ "Белене" работят 300 човека, като сега по-голяма част от тях трябва да бъдат съкратени, но това са въпроси към НЕК, не към мен, заяви Манчев.
С НЕК имаме договор, има извършена работа, фактури, има и график за разсрочено плащане, заяви Манчев.
Той каза, че около 30% от тези 97 млн. евро за разрушаване на старите конструкции, все още не са платени. Около 80% от споменатата от министър Трайков сума - 600 млн. евро, са платени на "Атемстройекспорт" и "Арева" за разработване на проекта, уточни Богомил Манчев.
Средства са давани и на консултантите по проекта - "Делойт и Туш" и "Риск инженеринг", която е архитект на проекта, на БНП "Париба", като и за разрушаване на конструкциите, коментира Манчев.
Според него НЕК е пренасочила голяма част от наличните си пари към друг проект - хидровъзел "Цанков камък".
Заемът от БНП "Париба" - похарчен за други неща
Отпуснатият от БНП "Париба" кредит в размер на 250 млн. евро не е бил изрично предоставен за АЕЦ "Белене", а НЕК е можела сама да прецени как да изразходва средствата, коментира експертът.
Тези пари не са изхарчени за проекта за ядрена централа, а са били насочени към други проекти и покриване на текущи разходи, заяви Манчев.
През 2007 г. БНП "Париба" спечели конкурс за финансиране на началото на строителството на "Белене".
Средствата, предоставени от банката, трябваше да се използват за проектиране, доставка на оборудване и строително-монтажни дейности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!