Р азмерът на минималната работна заплата ще бъде обвързан с размера на средната за страната работна заплата, с линията на бедността и с инфлацията за съответната година.
Това предвижда предложение на социалното министерство за реда и критериите, по които да се актуализира размерът на минималното възнаграждение, съобщава БНР.
То ще бъде внесено за разглеждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Новият размер ще влиза в сила в началото на всяка година, като правителството ще определя месечен и почасов размер на минималната работна заплата.
Синдикатите смятат, че е справедливо минималното възнаграждение да се вмести между линията на бедност и средната работна заплата, но определят диференциацията на базата на минималните осигурителни прагове като по-съвършен модел за оценяване на труда.
От Българската стопанска камара смятат, че минималната заплата трябва да се диференцира по три признака – по браншове, по сектори и по големина на бизнеса.
От Асоциацията на индустриалния капитал предлагат държавата да определя минималната заплата само в бюджетната сфера, а за частния сектор договарянето й да бъде в ръцете на бизнеса.
След като предишният финансов министър Симеон Дянков отхвърли предложения от министър Тотю Младенов механизъм за определяне размера на минималната работна заплата, сега предложението се внася от министър Хасан Адемов.
Механизмът предвижда размерът на минималната заплата да е месечен, като не трябва да бъде по-малък от 35 процента от средната работна заплата за последното тримесечие, за което има статистически данни, както и не може да надвишава 55 процента от този размер.
Чистият размер на минималното възнаграждение, след удържането на данъци и осигуровки, не може да бъде по-малък от линията на бедност за страната,
пише още в предложението.
Месечният размер на минималната заплата ще бъде умножаван по индекса на потребителските цени за съответната година спрямо предходната, и това ще бъде третият показател, според който ще се определя окончателният размер на минималното възнаграждение.
В проекта на социалното министерство се предлага до 30 ноември на текущата година социалният министър да внася за разглеждане съвместен проект за новия размер на заплатата, който да е консултиран с бизнеса и синдикатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!