Д а не се допуска семейно подпомагане за родители, които изоставят децата си, да се гарантира равнопоставеност между децата, както и да се засили възможността семейните помощи за деца да се изплащат в натура.
Това са част от основните цели в промените, които се предвиждат в Закона за семейни помощи за деца, които вицепремиерът Ивайло Калфин представи днес. По думите му целта на тези промени е да се стимулира отговорното родителство.
Вицепремиерът подчерта, че проблемът с непълнолетното родителство стои, а в промените е предвиден инструмент за намаляване на това явление. Освен това се засилва задължението за образование, насърчаване на отговорното родителство и повишаване на ефективността на изразходваните средства.
Майки под 18 години ще получават помощите в натура, но тези, които посещават училище и завършват учабната година, може да получават допълнителна сума, каза Калфин. Той даде статистика, която сочи, че 4841 семейства са с прекъснати детски, поради това, че децата им не ходят на училище.
Според Калфин, освен това, е разумно семейства с по-ниски доходи да взимат по-големи помощи. Семейства с три деца ще бъдат стимулирани повече, отколкото останалите.
От своя страна директорът на дирекция "Социално включване" Елена Кременлиева поясни, че родителите, които често пътуват извън страната няма да взимат семейни помощи. По нейни думи се предлага помощите в натура да са задължителни при неполагане на грижи за детето от родителите, неизползване на помощта по предназначение, ако майката е непълнолетна или ако родителите не полагат грижи за детето.
Кременлиева обясни, че 1351 са непълнолетните майки до 16 години, които получават детски, 3981 пък е броят на непълнолетните майки до 18 г.
По думите й ще се дава еднократна помощ за първокласници, но при нея се въвежда ново основание за връщане на помощта, а именно - ако детето не посещава редовно училище.
От думите й стана ясно, че близо 5 пъти е увеличението на броя начислени помощи за 5 години на жените-студентки. Това обаче е придружено и с нови изисквания, като например това майката да е записана в редовна форма на обучение преди раждането на детето и детето да не е настанено извън семейството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!