П лавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо промените в продължителността на живота предлагат от социалното министерство.
Това съобщи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред журналисти в Министерския съвет.
Той представи предложението на Министерството на труда и социалната политика за усъвършенстване на пенсионния модел и развитие на пенсионната система.
На събитието присъстваха премиерът Бойко Борисов и министърът на финансите Владислав Горанов.
Предлага се първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с два месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. - с по 3 месеца до 2037 г.
Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по два месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по един месец всяка календарна година до 2029 г.
Нарастване на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените са сред предложенията, предлагат от министерството.
По отношение на приходната част екипът на МТСП предлага допълнително решаването на два основни проблема, каза Калфин. Първият е свързан с осигурителните вноски, където следва да се търси съгласие за плавно повишаване на вноските за пенсия и за безработица. Логиката е да се намали огромната субсидираност на НОИ от републиканския бюджет.
Това, което се предлага, е увеличение в период от 12 години напред с общо 4,5 процентни пункта, като през година се увеличава с 0,5 вноската за фонд "Пенсии" и на следващата година - с 0,2 процентни пункта вноската за фонд "Безработица".
Вторият проблем е свързан с осигуряването на земеделските стопани и тютюнопроизводителите.
Предлага се от следващата година плавно да се повишава размерът на минималния осигурителен доход до достигане на размерите, определени за самоосигуряващите се лица: предложението е за повишаване на минималния осигурителен доход на два пъти по 60 лв., т.е. от 300 лв. на 360 лв. и от 360 лв. на 420 лв., съобщи Калфин.
В момента работещите в масовата трета категория труд се пенсионират при възраст 60 г. 8 м. и 35 години стаж за жените и 63 г. 8 м. и 38 години осигурителен стаж за мъжете.
В началото на май пенсионната реформа трябва да бъде окончателно приета от Министерски съвет, заяви министър Калфин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!