П равителството реши да бъдат предоставени допълнителни бюджетни кредити в размер на общо 258,7 млн. лв.
Парите са от резерва за непредвидени неотложни разходи в частта за структурни реформи и допълнителни фискални мерки, съобщи на пресконференция след заседанието на кабинета министърът на финансите Петър Чобанов.
Той посочи, че от тези средства 116,1 млн. лв. ще се насочат за разплащане на просрочените задължения на държавата, в това число и към бизнеса.
За социални мерки в подкрепа на гражданите и мерки за насърчаване на бизнеса са предвидени 142,6 млн. лв., като от тях за дейности в областта на социалната политика са предвидени 40 млн. лв.
За стабилизиране на енергетиката и облекчаване на тежестта на потребителите на електроенергията са предвидени 85,6 млн. лв., а 15 млн. лв. ще бъдат използвани за финансиране на земеделски производители.
Министър Чобанов призова министрите за прозрачност и отчетност при разходване на средствата.
Ако част от тези средства не бъдат усвоени в рамките на годината, свободният ресурс ще се използва за други нужди, отбеляза министърът.
Той се спря и на акцизната ставка на природния газ, като отбеляза, че е изпратена нотификация към ЕК, за да продължи действието на намалената ставка. Предвиждат се и срещи с представители на Комисията по този въпрос.
Попитан за искането на синдикатите за необлагаем минимум, министър Чобанов припомни, че от самото въвеждане на плоския данък в България искането на синдикатите е едно и също.
В момента полагаме мерки за заздравяването на системата, за повишаване на събираемостта, за опростяване на процедурата. Целта е да видим оптималните възможности за събиране на приходи, коментира Чобанов.
По думите му вратата за въвеждане на семейно подоходно облагане или елементи от него продължава да стои отворена. В момента обаче, с наличния ресурс, не виждам как ще се справим с въвеждането на необлагаем минимум, добави министърът.
Според него могат да бъдат предприети мерки, които да увеличат разполагаемия доход на хората, мерки, които да рестартират икономиката, заетостта и мерки, които се подготвят в областта на конкуренцията и антимонополното законодателство, с които да се намали тежестта на разходите на населението.
Разчитам на диалога, за да се разберем какво и колко е възможно да бъде отделено допълнително за социална политика през следващата година, каза министър Чобанов в отговор на въпрос за подготвяните от синдикатите протести.
Не виждам причина в момента да се изостря социалната ситуация или социалния диалог, отбеляза Чобанов и добави, че има известно основание следващата година минималната работна заплата да бъде увеличена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!