Законопроектът беше внесен малко след 16 ч. днес в Народното събрание.
Акциз върху природния газ ще има,
но няма да е толкова, колкото първоначално беше предложено, обясни финансовият министър Симеон Дянков.
Според първоначалното предложение на Министерството на финансите, през 2012 лв. трябваше да има акцизната ставка от 1,70 лева за гигаджаул за природния газ за моторно гориво и 0,20 лева за гигаджаул природен газ, използван за отопление.
Днес кабинетът одобри акцизната ставка върху природния газ да се въведе, но не от началото на годината, а от 1 юни и тя да бъде наполовина на предварително обявеното.
Така акцизът на газа за моторно гориво ще бъде 85 стотинки за гигаджаул, което е реално увеличение на цената с малко над 1 стотинка на литър, а акцизът за газа, използван за отопление ще бъде 0,10 лв.
За природния газ, използван за битови нужди няма да има акциз.
"Трябва да изпълним изискванията на европейската директива до края на 2013 година и аз, и правителството смятаме, че ще бъде нечестно следващото правителство малко след като дойде на власт веднага да вдига акциза и за това искаме да направим първата стъпка. Предполагам, че с този акциз ще съберем около 10 милиона лева, но това не е определящо", уточни Симеон Дянков.
Въвеждането на акциза е записано в промените в Закона за акцизите и данъчните складове, които днес бяха одобрени от правителството.
В законопроекта е записано и намерението на кабинета да намали акциза върху бирата, произведена на територията на България в независими малки пивоварни. Така бюджетът ще се лиши от около 4 до 6 милиона лева.
Парите за здравеопазване са повече от миналата година с 10 млн. лева
и ще бъдат 468 млн. лева, съобщи министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
Той посочи, че следващата година няма да се наложи да се покриват стари плащания. Парите за извънболнична помощ няма да се намаляват, допълни Константинов.
Увеличените средства от бюджета на министерството ще са предназначени най-вече за подобряване на спешната помощ.
Няма причини да очакваме по-лошо здравеопазване през следващата година, обратното - имаме причини да очакваме по-добро, заяви министърът.
Търсят се допълнително средства за увеличаване на обезщетението за майчинство от следващата година от 240 на 270 лв., за което ще са необходими допълнително около 16 млн. лв., както и за
увеличаване на най-ниските пенсии - до 200 лв.
Това каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на пресконференцията след заседанието на кабинета.
Министърът отбеляза, че около 1 200 000 пенсионери у нас получават пенсии под 200 лв.
Увеличението на минималната работна заплата от 270 на 290 лв. от второто тримесечие на следващата година ще бъде обсъдено на заседанието на Министерския съвет следващата сряда.
Министърът каза също, че ще има допълнително съгласуване в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Бюджетът за Държавното обществено осигуряване предвижда средно годишна хармонизирана инфлация 3,2%, брой осигурени лица - 2 765 158, среден осигурителен доход от 622,30 лв., брой на безработните с право на обезщетение за безработица - 116 314 души, средногодишен брой пенсионери - 2 195 220, което е с около 4000 по-малко от тази година.
Това се дължи на увеличението от следващата година с 4 месеца на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране, отбеляза министърът.
Постигнати са договорености със синдикати и работодатели в 50 от общо 85 икономически дейности средното увеличение на минималните осигурителни прагове да е 6,9%. За останалите 35 дейности предложението за увеличение е 4,5%.
В бюджетната прогноза за
приходите от приватизация за следващата година са заложени около 300 млн. лв
Той каза, че е оптимист за изпълнението на приватизационния план за тази година.
До този срок се надявам за поне две от трите ЕРП да се осъществи приватизацията чрез фондовата борса, допълни министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!