Актуализацията на държавния бюджет за 2013 г., одобрена от Министерския съвет днес, увеличава дефицита от 1,3% от БВП на 2% от БВП.
Това каза на пресконференция в Министерския съвет министърът на финансите Петър Чобанов.
Премиерът Пламен Орешарски не присъства на пресконференцията.
Решението на управляващите за промени в Закона за държавния бюджет срещна сериозни критики от много икономисти. То не бе подкрепено и от мисията на МВФ у нас, според която бюджетът е изпълним и не се налагат промени в него.
Заседанието на Правителството днес бе съпроводено от протест пред сградата на Министерския съвет с искане за оставка на правителството и нови избори.
Дефицитът в бюджета ще се увеличи с общо 493 млн. лв.
"Промяната по никакъв начин не нарушава фискалната дисциплина и е в рамките на критериите на Маастрихт. Ние ще останем сред страните от ЕС с нисък бюджетен дефицит", каза на пресконференцията министър Чобанов.
Предлаганото увеличаване на дефицита обуславя промяна в лимита за максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет тази година, каза още той.
По думите му емитирането извънредно на 6-месечни ДЦК на вътрешния пазар на стойност 800 млн.лева през февруари 2013 г. е изчерпало одобрения лимит.
Според него има нужда от осигуряване на буфер във фискалния резерв, който да намали евентуални ликвидни рискове. Обезпечаването на
допълнително дългово финансиране в размер до 1 млрд.лв. няма да окаже влияние върху регламентираното ограничение за максималния размер на държавния дълг
към края на годината от 14,6 млрд.лв., обясни министърът. С актуализацията нямаме за цел да укротяваме протестите, заяви министърът.
Той отбеляза, че една от основните критики на КНСБ по отношение на актуализацията на бюджета е, че не се предвиждат възможности да бъде реализиран пакет мерки между 120 и 160 млн. лв. за конкретни социални нужди.
Те звучат разумно, но в момента фискалната ситуация не позволява те да бъдат реализирани, допълни министърът.
По-рано днес по повод спешното свикване на НСТС във връзка с актуализацията на бюджета президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира пред журналисти, че "ненормалността на уведомяването за събитието" може да бъде в някаква степен пренебрегната, за да бъдат чути последните аргументи на правителството за актуализацията и дали предложенията на синдиката има шанс да бъдат чути.
КНСБ е предложила пакет от допълнителни социални мерки за около 200 млн.лв. и очаква яснота дали правителството има намерение да ги финансира, каза Димитров. От това ще зависи и позицията на синдиката по актуализацията на бюджета.
Промяна на минималната заплата не е заложена в промените на бюджета за тази година
Минималната заплата трябва да се обсъжда в НСТС, каза Чобанов. През тази година минималната заплата беше увеличавана и трябва да постигнем компромисен вариант между исканията на синдикатите и на бизнеса, посочи той.
Надявам се да има резерви в бюджета за коледни надбавки за пенсиите, но за момента те не се виждат, каза още Чобанов.
Актуализацията на бюджета беше оповестена публично преди шест дни и оттогава темата е обсъждана много пъти.
Петър Чобанов съобщи, че през миналата седмица - в четвъртък, е имал дълга дискусия с представителите на работодателите и на синдикатите. Не можем да кажем, че не са били консултирани, макар че не стана по официален начин, добави той.
Сред причините за предлаганата актуализация на бюджета за тази година министър Чобанов посочи разплащане на задълженията към бизнеса, за които е предвиден ресурс от 160,4 млн.лева
Просрочията са натрупани основно в МО, МВР и МП. В рамките на този ресурс са предвидени и средства за инвестиции по бюджета на здравното министерство и за земеделските производители.
За подкрепа на гражданите е предвидени допълнителен ресурс от 40 млн. лева за покриване на социални плащания на най-уязвимите групи хора - интеграционни добавки.
Предвидени са и средства в размер на 85 млн. лв. за облекчаване на тежестта на потребителите на електроенергия от развитието на ВЕИ.
Тези средства се осигуряват вследствие на включената в актуализираната бюджетна рамка оценка за приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове в размер на 85,6 млн.лв. и ресурс за разходи до размера на постъпилите приходи за 2013 г. при спазване на законодателството в областта на държавните помощи.
За насърчаване на социалната ангажираност на работодателите годишната квота за ваучери за храна за 2013 г. в размер на 160 млн. лева се увеличава с още 40 млн.лева.
Финансовият министър мотивира искането за актуализация за бюджета с неизпълнението на данъчни приходи спрямо разчетените,
което е значително и не може да бъде компенсирано в пълен размер с предприетите спешни мерки от двете приходни администрации.
Неизпълнението в данъчните приходи по републиканския бюджет се очаква да е 555 млн.лева, при неданъчните приходи се очаква до края на година преизпълнение от 347,6 млн.лева.
Това отчасти компенсира неизпълнението на данъчните приходи. Нетният ефект върху приходите за 2013 г. на база актуализираните оценки сочи неизпълнение в общ размер от около 207,4 млн.лева или 0,3% от прогнозния БВП.
Очаква се промените да бъдат обсъдени от Народното събрание преди края на месеца, когато най-вероятно депутатите да излязат във ваканция.
Вижте още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!