М инистерството на финансите представи пред социалните партньори пакет промени в данъчните закони.
На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) министърът на финансите Петър Чобанов обясни, че мерките са в няколко групи:
- предложения за намаляване на административната тежест, разходи за бизнеса и гражданите;
- стимулиране на инвестиционната активност и заетостта;
- увеличаване на бюджетните приходи.
Една от предвидените промени е свързана с единната сметка за плащане на данъци и осигурителни вноски, по която имаше спорове между социалните партньори на предишно заседание на НСТС.
"НАП изготви анализ на прилагането на единната сметка. Има проблем със самоосигуряващите се лица. Ще бъде дадена възможност на тези лица да изберат дали да плащат първо данъци или осигуровки. Вторият проблем е с неподаване на декларации 1 и 6. Предвиждаме обединяване на двете декларации. Третата група проблеми са свързани с невъзможността да се плащат данъците и осигуровките в срок, заради временно финансово затруднение. Предвиждаме облекчения”, обясни зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Предвижда се въвеждане на механизъм за касова отчетност на ДДС. Това е вследствие на опция от европейски механизъм.
"Предлагаме да бъде въведен този режим в националното законодателство. Мярката ще доведе до намаляване на междуфирмената задлъжнялост. Могат да се възползват дружества, които имат годишен оборот до 500 000 евро. Виждаме възможност за предотвратяване на данъчни измами. Около 220 000 лица, регистрирани по ДДС, ще могат да се възползват от мярката”, обясни Петкова.
Други мерки касаят обезпеченията при режим "отложено плащане на акциз” при акцизните стоки. В закона е предвидено размерът на обезпечението за стоките, които са в данъчния склад и няма рискове, да бъде намален от 30 на 20%. Така разходите на бизнеса ще са по-ниски.
В Закона за държавния бюджет ще бъде заложена нова данъчна преференция за ваучери за гориво за селскостопански производителите. Около 75 000 производители ще се възползват от тази мярка. Ваучерите ще се издават от Държавен фонд "Земеделие”, уточни зам.-министърът.
В Закона за корпоративното подоходно облагане има преференция за предприятия в райони с висока безработица. Предвижда се усъвършенстване на тази преференция, каза тя. Преференцията ще касае броя на наетите от района служители. Предвижда се преференцията да обхваща общини, в които средната безработица е с 25% по-висока от средната за страната.
Предвижда се и отмяна на преференцията за млади семейства. Преференцията създава много практически проблеми при прилагането, тъй като е имало спорове дали младите семейства трябва да са със сключен брак или живеещи на семейни начала. Има и процедура за нарушение, задействана от ЕК, заради дискриминационно отношение, тъй като преференцията важи само за български граждани, уточни Петкова.
Предвижда се промяна и в Закона за местните данъци и такси по отношение на данъка върху автомобилите. Предлага се усъвършенстване на преференцията, свързана с екологичните стандарти. Предложението е преференцията за автомобили със стандарт Евро 3 и 4 да е 30%, а за автомобили със стандарт Евро 5 и 6 – 50%.
Предлагат се и законодателни промени, свързани с начисляване на ДДС върху зърнени технически култури. Това е мярка за борба с данъчните измами и води до намаляване на нелоялната конкуренция в сектора, обясни зам.-министърът.
Предвиждат се и мерки за защита на българските производители. Ще се следи движението на определени стоки. Фискалният контрол ще се осъществява на територията на цялата страна, каза Петкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!