Следващите седмици правителството ще предложи актуализация на бюджета, заяви премиерът Пламен Орешарски каза в ексклузивно интервю за Нова телевизия.
В анонс за интервюто, публикуван на сайта на Нова ТВ, Орешарски е цитиран да казва, че това се налага от дупка в бюджета между 1 и 2 милиарда лева.
По-рано днес Министерството на финансите съобщи, че в консолидираната фискална програма в края на май е имало излишък от 45,5 млн лв. Във връзка с обявените днес намерения на управляващите БТА припомня, че на 20 юни финансовият министър Петър Чобанов каза в интервю за БНТ, че в момента не се мисли за актуализация на на бюджета.
В интервюто си за Нова ТВ премиерът Орешарски заявява, че е готов на диалог с протестиращите. Той определя ситуацията като "изнервена" и заявява готовност да работи за решаването й.
Министърът на финансите коментира на брифинг намеренията за актуализиране на бюджета
"От самото начало като финансов министър споделих сериозните ми опасения по отношение на планирането на бюджета - и в приходната, и в разходната част", коментира днес финансовият министър Чобанов.
В бюджетните приходите в последните години са залагани постъпления, които трудно могат да бъдат планирани, добави той. Като пример той даде увеличаването на приходите от дивиденти, както и залагане на еднократни приходи - например такива от ВЕИ.
Очакванията за неизпълнение на приходите са въз основа на промените в политиката, както и отлагането на някои приходи във времето, които ще се проявят през следващата година - например от въвеждането на единната данъчно-осигурителна сметка, каза Чобанов. В същото време буферите в бюджета според него са изчерпани.
От началото на годината, особено при управлението на Борисов, имаме старание чрез постановления на МС средствата в централния бюджет, определени за непредвидени и неотложни разходи, да бъдат преразпределени основно по посока проекти в МРРБ, каза Чобанов.
Той посочи, че по този начин са преразпределени около 130 млн. лв. Проверихме дали някои проекти не могат да бъдат отложени във времето, но за голяма част от тях договорите вече са сключени и това няма как да стане, посочи Чобанов.
От друга страна имаме очакване за неизпълнение на приходите, а също и възникнала необходимост за някои разходи, които не са били прецизно планирани, обясни министър Чобанов причините за актуализиране на бюджета.
Някои от разходите са свързани с възможността ни активно да влезем в следващия програмен период на ЕС и да можем оптимално да усвоим средствата от фондовете, посочи финансовият министър.
Той каза, че се провеждат срещи с министерствата, но се оказва, че има разходи по проекти от оперативните програми, които не са предвидени в бюджета, а не могат да бъдат взети от парите за следващия програмен период - например по ОП "Транспорт".
Не са планирани и някои социални разходи, добави Чобанов. Друг проблем е лимитът на държавния дълг, коментира Петър Чобанов. Той посочи, че емитирането на 800 млн. лв. държавен дълг през февруари тази година за разплащане на евросубсидиите на земеделските производители вече е възстановен от ЕС и през август ще бъде върнат, но се ограничава възможността за гъвкавост на бюджета чрез емитиране на нов дълг.
Актуализацията на бюджета ще бъде обсъдена с всички заинтересовани страни и ще бъде направена така, че да се спазват европейските правила, подчерта Чобанов.
Той каза, че от 1 юли са намалени разходите по министерства с пет процента, което отговаря на практиката за оставане на 10% от разходите на министерствата като буфер в бюджета.
Въпреки това има възникнали нови искания за разходи от министерствата в размер на 900 млн. лв. към момента и дори и преразпределението на средствата и оптимизиране на други разходи няма да могат да ги компенсират, съобщи финансовият министър.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!